Ceny w branży budowlanej idą w górę

Jeśli planujesz budowę domu w najbliższym czasie, z pewnością zauważyłeś, że ceny materiałów budowlanych od jakiegoś czasu stopniowo rosną. Co jest tego przyczyną? Czy taki trend utrzyma się przez dłuższy czas?

 

Wzrost cen jest stosunkowo niewielki. Biorąc pod uwagę rosnące ceny surowców i kosztów produkcji, ceny powinny wzrosnąć już jakiś czas temu i to o znacznie więcej niż obecnie. Producenci nie mają jednak takiej możliwości. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że zdecydowana większość klientów, którzy kupują materiały budowlane zwraca uwagę przede wszystkim na ich cenę. Zbyt gwałtowny wzrost cen mógłby skłonić klientów do przejścia do konkurencji, która nie zdecydowała się na tak gwałtowne podwyżki.

 

Producenci wolą więc ograniczać swoje zyski, niż podnosić ceny. Mimo tego popyt w branży materiałów budowlanych wciąż jest stosunkowo niewielki. Wielu klientów wstrzymuje się z budową, licząc na to, że w najbliższym czasie ceny spadną. W związku z tym producenci muszą iść jeszcze dalej. Wzrost cen zauważalny jest wyłącznie na podstawie analizy cenników. W rzeczywistości klienci mogą liczyć na atrakcyjne promocje, rabaty i upusty, które obniżają koszt zakupu materiałów.

 

Ratunkiem może okazać się wprowadzenie antydumpingowych ceł na produkty chińskie. Jak do tej pory zostały nimi objęte tylko grzejniki, w przypadku pozostałych materiałów trzeba będzie jeszcze poczekać.

 

Producenci obawiają się jednak, że jeśli taka sytuacja utrzyma się przez dłuższy czas, ich biznes zwyczajnie przestanie być rentowny. Aby tego uniknąć, większość z nich prędzej czy później zdecyduje się na większe podwyżki cen. Ci, którzy w najbliższym czasie planują budowę, powinni więc zaopatrzyć się w materiały budowlane już teraz, zanim producenci podejmą taką decyzję.