Atuty, które wyróżniają niektóre monety lokacyjne spośród innych

Także i w przypadku numizmatów o specyfice lokacyjnej, mamy do czynienia z seriami, które są swego rodzaju ewenementami na tle innych. Warto poświęcić im nieco miejsca. Między innymi w takim tekście, jak właśnie poniższy.

Jeśli idzie o serię, którą zdecydowanie doceni wielu entuzjastów numizmatycznej estetyki, nie można nie powiedzieć tu o austriackich Filharmonikach. Są to monety, które swoimi przewodnimi motywami nawiązują do tak zwanego Koncertu Noworocznego. To wydarzenie odbywa się każdego pierwszego dnia stycznia. Miejscem, które gości wtedy wielu entuzjastów muzyki klasycznej, jest Wiedeńskie Towarzystwo Muzyczne. Zresztą motyw wygrawerowany na awersach monet, bezpośrednio odnosi się właśnie do tego miejsca. Mowa tu o organach piszczałkowych. Jest to zresztą jeden z najbardziej rozpoznawalnych o tej charakterystyce. Rewers został z kolei ozdobiony między innymi takimi instrumentami, jak fagot, ale też skrzypce. Całość została wykonana tak pieczołowicie, że z całą pewnością, serią chętnie zainteresują się na przykład również numizmatycy. Monety z zainaugurowanej w 1989 roku serii, również znacząco wzbogacą ich zbiory.

Kolejną serią, o której niewątpliwie warto tu wspomnieć, jest ta produkowana przez Royal Canadian Mint. Jest to zresztą jedna z pierwszych, której głównym ? choć oczywiście nie jedynym celem ? były szeroko pojęte cele inwestycyjne. Jej produkcję rozpoczęto w 1979 roku. Już od tego czasu, jest to ważna część globalnego rynku obrostu monetami. Jednym z powodów, dlaczego jest właśnie tak, będzie zapewne ilość kruszców, z jakich wytwarza się poszczególne egzemplarze. Jest to o tyle znaczące, że im więcej ich będzie, tym bardziej różnorodny można stworzyć portfel inwestycyjny. To z kolei potencjalnie zwiększa szansę na zwiększenie zysków. No dobrze, o jakich więc kruszcach mówimy w tym przypadku? Otóż oprócz bardziej oczywistych w tym przypadku złota oraz srebra, mamy do czynienia także z platyną i palladem. Trzeba więc przyznać, że Maple Leaf, bo taką nazwę nosi seria, w dużym stopniu stawia także na różnorodność.

Na koniec pomówmy jeszcze o jednej edycji. W tym wypadku, ich produkcją zajmuje się jedna z najbardziej rozpoznawalnych mennic na świecie: zakład Perth Mint. Założono go w 1899 roku. Co roku dostarcza on serię Gold Nugget. Obecnie nazwa może jednak mylić, ponieważ głównym motywem nie jest tytułowy samorodek złota, lecz kangur, Zmiana nastąpiła w trzy lata po rozpoczęciu produkcji. Ta z kolei zaczęła się w 1986 roku. To, czym wyróżnia się australijska seria, to posiadanie w jej ramach największej monety bulionowej na świecie. Kilka lat temu przedsiębiorstwu z zachodniej Australii udało się stworzyć monetę, która zawiera aż tonę!!! Warto dodać, że to nie jedyny rekord, bo przez kilka lat największym egzemplarzem, także był Gold Nugget. Tamten ważył z kolei dziesięć kilogramów. Dla porównania dodajmy, że najczęstszym numizmatem jest ten, który ma około 30 gramów kruszcu. Dopiero to pokazuje skalę wymienionych tu egzemplarzy.

Jeśli interesuje Cię zakup złota inwestycyjnego, zaufaj sprawdzonemu dealerowi! Firma Tavex od lat spełnia potrzeby swoich klientów oferując im złoto i srebro inwestycyjne od ręki lub z wysyłka w 24 godziny. Ponadto w salonach stacjonarnych, jak na przykład kantor Poznań, wymienisz ponad 60 walut z całego świata!