Albania – podróż bez ograniczeń

Albania zyskuje popularność wśród Turystów z Polskie ze względu na świetną pogodę, piękne krajobrazy i brak ograniczeń covidowych.

Wielu Polaków zmierza do Albanii drogą lądową przejeżdżając przez kolejne kraje bałkańskie. Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły właśnie wiele bezpośrednich połączeń z Tiraną, także z lotnisk lokalnych. Wycieczki – także w modelu all inclusive – oferuje wiele biur podróży. To wszystko sprawia, że Albania staje się oraz bardziej popularnym miejscem odwiedzin dla turystów z Polski.

W dobie ograniczeń covidowych, wymaganych paszportów i testów na obecność koronawirusa, Albania pozostaje jednym z niewielu państw, gdzie nie ma jakichkolwiek wymagań dla osób przyjeżdżających.

Albania oferuje rozbudowującą się i coraz lepszej jakości bazę hotelową oraz wiele tanich i doskonałych knajp, prowadzonych często przez byłych emigrantów do Włoch lub Grecji. Dzięki temu oferta kuchni bałkańskiej i śródziemnomorskiej jest bardzo bogata.

Choć Albania nie należy do państw obszarowo największych jej teren jest bardzo zróżnicowany. Bardzo popularne są wysokie góry na północy, a miejscem, gdzie się zaczyna i kończy wiele wycieczek jest górska miejscowość Theth.

W okolicy miasta Wlora morze Adriatyckie graniczy z morzem Jońskim. Na południe od tego miasta rozpoczynają się kurorty z najładniejszymi plażami Albanii. Rośnie liczba hoteli, plaże są często piaszczyste i szerokie, choć nie brakuje urokliwych zatoczek i kamienistego wybrzeża.

Środkowa część kraju zdominowana jest przez dwa największe ośrodki miejskie – stołeczną Tiranę i Durres, drugie co do wielkości miasto Albanii. Choć plaże tutaj są także szerokie brakuje im południowego uroku. Niewątpliwą zaletą jest jednak bliskość jedynego międzynarodowego lotniska oraz możliwość szybkiej wycieczki do stolicy. Jeżeli ktoś planuje pobyt w jednym miejscu i wycieczki krajoznawcze na północ oraz południe Durres może okazać się dobrym wyborem. Znajduje się tu wiele hoteli i ciągnąca się kilometrami szeroka plaża. W zasięgu kilkugodzinnej wycieczki samochodem znajduje się w zasadzie cała Albania.

Stolica Tirana nie należy do miast najciekawszych. Na wizytę wystarczy zaplanować kilka zaledwie godzin. Lotnisko znajduje się między Tiraną a Durres.