Akustyka a wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowo-kartonowe są popularne, zarówno wśród majsterkowiczów, jak i profesjonalnych firm budowlanych. Są świetnym materiałem do budowy ścian działowych a także sufitów o wysokich parametrach akustycznych. Podobne parametry można osiągnąć przy zastosowaniu cegieł lub bloczków, ale należy liczyć się z tym, iż powstania ściana grubsza niż ta zbudowana w systemie suchej zabudowy.

Dlaczego konstrukcje z płyt g-k mają takie wysokie parametry w zakresie izolacyjności akustycznej?

Ściany i sufity w systemie suchej zabudowy składają się z kilku elementów i każdy z nich „wnosi” coś do izolacyjności akustycznej wybudowanego elementu.

Znaczenie ma tu odpowiedni dobór płyt g-k (na rynku dostępne są m.in. specjalne perforowane płyty gipsowe z warstwą fizeliny) ich grubość, grubość profili metalowych i liczba rzędów profili, które stanowią konstrukcję nośną, wypełnienie (zwykle wełna mineralna) a także dodatki, takie jak taśma akustyczna.

Właśnie ta wielowarstwowość konstrukcji pozytywnie wpływa na izolacyjność akustyczną ścian i sufitów z płyt g-k.

Decydując się na określoną konstrukcję warto pamiętać, że o komforcie akustycznym pomieszczenia decydują dwa czynniki: izolacyjność akustyczna oraz pochłanianie dźwięku.

Pierwszy z nich mówi to tym, jak element budowlany (np. ściana) izoluje pod kątem przenikania dźwięku oba pomieszczenia. Drugi z nich dotyczy pochłaniania dźwięku przez elementy budowlane w pomieszczeniu. Chodzi tu finalnie o to, czy dźwięk odbija się od ścian i sufitów, czy jest przez nie pochłaniany (i w jakim stopniu).

Zależnie od potrzeb w zakresie akustyki należy dobrać konstrukcję elementu budowlanego. Często zadanie takie należy do wykwalifikowanego akustyka.

Więcej informacji na temat materiałów budowlanych stosowanych w suchej zabudowie można znaleźć na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl.

Specjalne płyty o zwiększonej gęstości

Płyty gipsowo-kartonowe składają się z wewnętrznej warstwy gipsu i zewnętrznych warstw kartonu. W zależności od dodatków zawartych w gipsie gotowa płyta ma różne właściwości. Oznacza to, że niektóre z nich są ognioodporne, a inne będą lepsze do izolacji akustycznej. Każdy z tych typów ma swoje specyficzne cechy, dzięki czemu idealnie spełniają swoje zadanie w konkretnych sytuacjach.

Akustyczna płyta gipsowo-kartonowa ma rdzeń o większej gęstości niż standardowa płyta, co pozytywnie wpływa na jej parametry akustyczne. Jednocześnie przekłada się to na lepsze parametry mechaniczne takiego produktu. Jednym słowem jest ona dodatkowo znacznie odporniejsza na uderzenia.

Specjalne płyty perforowane

Na rynku dostępne są także specjalne płyty g-k, które fabrycznie są perforowane. Zazwyczaj każdy producent oferuje kilka lub kilkanaście wzorów perforacji (kwadraty lub koła ? ułożone regularnie i nieregularnie). Płyta dodatkowo oklejona jest fizeliną (biała lub czarna). Jest ona niewidoczna dla osób przebywających w pomieszczeniu, gdyż ta strona płyty montowana jest w kierunku stropu.

Be the first to comment on "Akustyka a wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.