Zgazowanie węgla szansą dla polskiej gospodarki?

Zgazowanie węgla można określić jako efektywny sposób wytwarzania zarówno energii jak i gazu wykorzystywanych dla potrzeb syntezy chemicznej. Jako główną zaletę zgazowania węgla specjaliści wymieniają wysoką efektywność procesu oraz relatywnie niski wpływ na środowisko naturalne. Nic więc dziwnego, że metodę wykorzystują kraje o dużym potencjale gospodarczym takie jak RPA, Indie czy USA. Liderem jeżeli chodzi o zastosowanie tej technologii są jednak Chiny, które w ostatnich latach zdecydowanie przewodzą stawce krajów rozwijających technologie węglowe.

Jakie są zasoby węgla w Polsce?

W Polsce węgiel traktowany jest jako surowiec strategiczny, gdyż zarówno teraz jak i w perspektywie najbliższych 15 lat będzie głównym surowcem wykorzystywanym do pozyskiwania energii elektrycznej i cieplnej w naszym kraju. Nie zmienia to faktu, że pomimo chętnego wykorzystywania węgla przez Polaków z roku na rok spada jego wydobycie. Jest to wynik m.in. systematycznego kurczenia się zasobów węgli energetycznych, które wg rokowań specjalistów powinny wystarczyć jedynie do 2050 roku oraz przeprowadzenia w ostatnich latach restrukturyzacji tego sektora przez państwo.

Dlaczego powinniśmy zainwestować w innowacyjne technologie?

Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań może zaowocować poprawą efektywności zakładów górniczych. Paliwo wytworzone dzięki technologii zgazowania węgla można wykorzystać nie tylko do wytwarzania paliw płynnych ale również do wytwarzania ciepła i elektryczności w energetyce, co w kontekście wyczerpujących się powoli polskich zasobów nie jest bez znaczenia. Jako ważny argument podawane są często bardzo dobre wyniki naukowców z Kopalni Wieczorek, którzy ciągle pracują nad jak najlepszym sterowaniem procesem zgazowania węgla. Ich zaangażowanie przynosi wymierne korzyści, a wynikami eksperymentów interesuje się coraz większa liczba polskich firm. Jedną z nich jest EnCoal Gasification >>, która postawiła sobie za główny cel funkcjonowania przekształcanie nisko wartościowych materiałów węglowych i odpadów nie tylko w paliwa ale również w produkty chemiczne oraz energię. Działanie i rozwój takich firm jak EnCoal Gasiyfication jest bardzo istotne, zważywszy, że mimo wielu zalet procesu zgazowania węgla w Polsce nie zrealizowano do tej pory żadnego tego typu projektu. Czy technologia zgazowania węgla stanie się sygnałem, który może pomóc polskiemu górnictwu wyjść z kryzysu?

Share and Enjoy:
  • Facebook
  • Poleć
  • Wykop
  • Śledzik
  • Twitter

Be the first to comment on "Zgazowanie węgla szansą dla polskiej gospodarki?"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.