Zawiesia łańcuchowe – rodzaje i sposoby użycia

Dźwigi, podnośniki i żurawie nie mogą skutecznie spełniać swoich funkcji, jeśli nie są zaopatrzone we właściwy osprzęt. Zawiesia łańcuchowe należą do grupy niezbędnych akcesoriów, które znajdą zastosowanie w licznych przedsiębiorstwach działających w branży budowlanej, logistycznej i produkcyjnej. Istnieje kilka rodzajów zawiesi, a każdy z nich sprawdza się najlepiej przy innych zadaniach.

Do czego wykorzystuje się zawiesia łańcuchowe?

Zawiesia to odporny i wystarczająco mocny osprzęt, aby sprostać szerokiemu wachlarzowi warunków obciążenia. Konieczne jest przestrzeganie właściwych środków ostrożności przez cały czas i we wszystkich aspektach każdego konkretnego scenariusza. Rodzaje zawiesi łańcuchowych dostępnych do tych różnych zastosowań obejmują zawiesia jedno-, dwu- i wielocięgnowe. Dzięki nim można podnosić przeróżne ładunki – od tych wyjątkowo ciężkich, przez te delikatne, na niebezpiecznych materiałach kończąc. Zawiesia można domontować do różnego typu maszyn, dzięki czemu ich zakup może okazać się najlepszym sposobem na zmodyfikowanie swojego technologicznego zaplecza.

Rodzaje zawiesi łańcuchowych

1. Pojedyncze zawiesia

Zawiesie łańcuchowe jednocięgnowe jest dokładnie takie, jak wskazuje jego nazwa – ma jedną długość łańcucha podtrzymującego podniesiony ładunek. Stosowanie tego typu zawiesi łańcuchowych wymaga równomiernego rozłożenia obciążenia. Można znaleźć zawiesia jednołańcuchowe, które mają ogniwa połączone z całością lub też z odpinanymi hakami. Inne typy są regulowane, a jeszcze kolejne obsługują pozornie nieograniczoną konfigurację koszy. W przypadku łańcuchów klasy 80 można mieć ogniwa o rozmiarach sięgających 2 cm, z kolei te z klasy 100 oferują już znacznie grubsze materiały. Niektóre pojedyncze zawiesia łańcuchowe mają dopuszczalny udźwig nawet do 30 000 kg.

2. Podwójne zawiesia

Zawiesia łańcuchowe dwucięgnowe mają dwa oddzielne ogniwa łańcucha, które zapewniają podparcie dla podnoszonych ładunków. W przypadku tych zawiesi również ma się do wyboru różne opcje, które obejmują ogniwa główne z hakiem wmontowanym na stałe lub wyciąganym zaczepem. Niektóre są wyposażone w podwójny kosz lub inne akcesoria, które sprawdzą się podczas specjalistycznych prac. Warto pamiętać o tym, że nośność niektórych modeli może przekraczać 60 000 kg. Te zawiesia łańcuchowe są również dostępne różnych klasach, długościach i konfiguracjach.

3. Złożone zawiesia

Aby uzyskać dodatkowe możliwości podnoszenia do obsługi ładunków, które przekraczają 90 000 kg, może być konieczne zastosowanie zawiesia łańcuchowego wielocięgnowego (które oczywiście musi być odpowiednio dopasowane do rodzaju prac, aby działało poprawnie i było bezpiecznie). Te zawiesia mogą składać się z trzech lub więcej łańcuchów. Występują w tych samych wariantach, co zawiesia jedno i dwucięgnowe.

Share and Enjoy:
  • Facebook
  • Poleć
  • Wykop
  • Śledzik
  • Twitter