Zadbany dom lub mieszkanie – o czym pamiętać?

Własny dom czy mieszkanie to duża odpowiedzialność, której nie można na nikogo zrzucić.

Oprócz zwykłego sprzątania wewnątrz mieszkania czy domu, nie można zapomnieć o konserwacji znajdujących się w budynku instalacji. Dzięki temu problemy z wentylacją czy dostawą prądu będą zdarzać się rzadziej, a komfort mieszkania znacznie się podniesie.

Wentylacja – krok po kroku

Konserwacja wentylacji pomaga pozbyć się brudu i kurzu. Dzięki temu powietrze wtłaczane do mieszkania jest o wiele czystsze i tym samym zdrowsze dla dróg oddechowych. Oprócz aspektów zdrowotnych, prawidłowo działające wentylacja, która jest czysta zapobiega zagrożeniu pożarowemu. Systematyczna konserwacja obejmuje czyszczenie rekuperatora oraz całej instalacji wentylacyjnej. Należy wyczyścić sztywne kanały wentylacje przy użyciu sztywnej szczotki, natomiast elementów elastycznych przy pomocy miękkiej szczotki albo specjalnego odkurzacza. Takie czyszczenie powinno być wykonywana raz na 3-6 lat. Z kolei wymiana filtrów powietrza rekuperatora to czynność, którą należy powtarzać co około 2 – 4 miesiące.

Konserwacja instalacji elektrycznej

Dzięki prawidłowej konserwacji instalacji elektrycznej zagwarantowane jest zabezpieczenie przed spięciem przewodów. Taka konserwacja powinna rozpocząć się od wykonania wszystkich niezbędnych pomiarów. Mają one na celu sprawdzenie poprawności działania poszczególnych elementów instalacji, na przykład izolacji. Bardzo ważne jest też prawidłowe funkcjonowanie wyłączników różnicowo-prądowych. Są one niezbędne jako element zabezpieczający podczas porażenia prądem, ponieważ ich zadaniem jest odłączenie źródła zasilania jeśli wystąpi taki wypadek. Konserwacja instalacji elektrycznej to nie tylko pomiary miernikiem. Jeśli jedne lub więcej z badanych parametrów nie ma odpowiedniej wartości, nie obędzie się bez wymiany uszkodzonych elementów instalacji elektrycznej. Zapewni to dobre działanie całości i zabezpieczy przed powstaniem pożaru w wyniku zwarcia czy przegrzania. W przypadku kiedy instalacja elektryczna często zawodzi, być może dobrym rozwiązaniem będzie podjęcie decyzji o modernizacji instalacji elektrycznej, co pozwoli uniknąć wypadku.

Share and Enjoy:
  • Facebook
  • Poleć
  • Wykop
  • Śledzik
  • Twitter

Be the first to comment on "Zadbany dom lub mieszkanie – o czym pamiętać?"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.