Zaburzenia lękowe u dzieci, czym są i jak sobie z nimi poradzić

Lęki towarzyszą człowiekowi od samego początku życia, odczuwają je zarówno dorośli, jak i dzieci oraz młodzież. Owszem, istnieją lęki, które mają pozytywny wpływ na rozwój człowieka, jednak zdarza się, że niewinne fobie mogą okazać się czymś znacznie poważniejszym.

Zaburzenia lękowe u dzieci, czym są i jak sobie z nimi poradzić?

Jak więc odróżnić zaburzenia lękowe od uczucia niepokoju? Kiedy fobia zaczyna wyraźnie przeszkadzać dziecku w codziennym funkcjonowaniu, wtedy warto udać się do psychologa w Warszawie, który będzie w stanie postawić odpowiednią diagnozę. Rodzic nie powinien lekceważyć zauważonych objawów, ponieważ bardzo często lęki dzieci i nastolatków związane są ze szkołą. Unikanie uczęszczania do niej może prowadzić do poważnych problemów, dlatego najlepiej jest interweniować od razu i zaprowadzić pociechę na psychoterapię w Warszawie, która jest niezwykle efektywnym sposobem walki z zaburzeniami lękowymi. Po zakończeniu terapii pacjent będzie lepiej radził sobie z lękiem lub całkowicie wyeliminuje go ze swojego życia.

Przyczyny zaburzeń lękowych

Zaburzenia lękowe mogą występować na każdym etapie rozwoju dziecka, jednak przybierają one różne postacie. Oprócz czynników genetycznych i biologicznych zaburzenia lękowe mogą pojawić się wtedy, kiedy dziecko nie czuje się bezpieczne. Poczucie bezpieczeństwa jest bardzo ważne podczas dorastania. Niestety, współcześnie wiele rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważną rolę odgrywają w życiu swoich pociech. Okazuje się, że dziecko lekceważone, które nie miało wsparcia, jest szczególnie narażone na nieustające uczucie niepokoju. Zaburzenia lękowe mogą pojawić się także wtedy, kiedy opiekunowie są nadopiekuńczy. Ciągłe dążenie do perfekcji może zmęczyć nastolatka i sprawić, że będzie się on stale czuł krytykowany i niewystarczający. Szczególnie narażone okazują się dzieci, które musiały zmierzyć się z traumatyczną sytuacją, taką jak poważny wypadek lub śmierć członka rodziny. Bez względu jednak na przyczynę powstania zaburzeń, zawsze powinno się z nimi walczyć za pomocą regularnych wizyt u psychologa w Warszawie.

Psychoterapia dzieci i młodzieży

Po rozpoznaniu zaburzeń przez psychologa w Warszawie, powinien on dobrać odpowiedni sposób leczenia. Psychoterapia Warszawa pomoże osobie w każdym wieku uporać się z trudnościami czekającymi na nas w życiu. Dzieci i młodzież cierpiący na zaburzenia lękowe mogą być leczeni na wiele różnych sposobów. W tym przypadku może się sprawdzić zarówno terapia indywidualna, grupowa, jak i rodzinna, każda z nich ma jakieś zalety. Kiedy dziecko miewa także napady paniki, wtedy warto skupić się na ćwiczeniach oddechowych, które są jedną z metod relaksacji. Współcześni nastolatkowie zazwyczaj mierzą się z fobią społeczną, przy której trzeba skupić się na treningu umiejętności interpersonalnych. Przed rozpoczęciem psychoterapii w Warszawie, warto jednak dokładnie zapoznać się z wszelkimi informacjami na temat danego schorzenia. Psycholog Warszawa powinien więc objaśnić dziecku i całej jego rodzinie, na czym polegają zaburzenia lękowe oraz czego mogą spodziewać się w trakcie psychoterapii.

Zaburzenia lękowe a strach

Wielu z nas wydaje się, że zaburzenia lękowe niczym nie różnią się od strachu, który odczuwają wszyscy ludzie praktycznie każdego dnia. Niestety, nie jest to prawda. Strach pojawia się niespodziewanie i tak samo szybko znika, pozwalając człowiekowi zapomnieć o wydarzeniu, które wywołało tę emocję. Przy zaburzeniach lękowych dziecko odczuwa niepokój przez bardzo długi czas. Może on być spowodowany codziennymi sytuacjami, takimi jak chodzenie do szkoły. Przy zaburzeniach lękowych u dzieci i nastolatków mogą występować także objawy takie jak zawroty głowy czy nadmierna potliwość lub przyspieszone bicie serca. W momencie, kiedy zauważamy, że dziecko nie może poradzić sobie z lękiem, niezwłocznie powinniśmy udać się z nim na terapię. Psychoterapia Warszawa pomoże dziecku walczyć z lękiem i pokaże mu, jak radzić sobie z niepokojem w życiu codziennym. Bez względu na wiek dziecka, psycholog Warszawa zawsze chętnie pomoże każdej osobie w potrzebie.

Share and Enjoy:
  • Facebook
  • Poleć
  • Wykop
  • Śledzik
  • Twitter

Be the first to comment on "Zaburzenia lękowe u dzieci, czym są i jak sobie z nimi poradzić"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.