Wynajem magazynów

Dla dużych, tak międzynarodowych, ale także i polskich przedsiębiorstw, w czasach wahań trendów gospodarczych, niezmiernie istotnym zagadnieniem jest efektywne zarządzanie. Podstawą tego procesu zawsze była,  jest i będzie dogłębna analiza rachunku przychodów i rozchodów oparta na gruntownej znajomości danego działu gospodarki a także organizacji firmy. Dobry menedżer, rozumiejący sposób, w jaki działa jego firma, potrafi osiągnąć sukces nawet w najmniej sprzyjających okolicznościach. Nawet podczas gospodarczego kryzysu zarządzane przez niego przedsiębiorstwo będzie przynosić zyski. W dodatku to wszystko można osiągnąć bez szukania oszczędności, jakimi w rozumieniu niektórych potrafi być redukcja załogi. Tylko jak osiągnąć tak trudny cel? Odpowiedź jest prosta: dzięki efektywnemu zarządzaniu. Czyli przede wszystkim dzięki usprawnieniom, inwestycjom w wydajne i energooszczędne technologie, optymalizacji bazy logistycznej oraz mądremu posługiwaniu się narzędziami prawnymi, jakie do dyspozycji ma każdy przedsiębiorca.

Sprawne funkcjonowanie każdej firmy uzależnione jest od najsłabszego ogniwa. W przypadku podmiotów operujących w Polsce, najczęściej zawodzi jakość czy tempo produkcji, ale logistyka. Bardzo często centra logistyczne znajdują się w odległym miejscach od punktów, do których dostarczane są towary. W przypadku, kiedy koszt dostawy zbytnio powiększa koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa, należy rozważyć więc możliwość (a może i konieczność) wzniesienia nowego magazynu czy hali produkcyjnej (a najlepiej od razu całego centrum logistycznego) w dogodniejszej lokalizacji. Z początku wprawdzie koszt inwestycji może wydawać się ogromny, a całe przedsięwzięcie nie warte zachodu, jednak po dokładnej analizie, może się okazać, że w dłuższej perspektywie taka inwestycja jak najbardziej ma sens. Dobry menedżer powinien brać pod uwagę nie tylko dzień dzisiejszy, ale przede wszystkim to, jaką przyszłość jego działania zapewnią firmie.

Jeśli konieczne jest postawienie nowego obiektu halowego, niezbędne będzie zapoznanie się z terminami takimi jak rekuperacja, czy chociażby BTS. Rekuperacja to krótko mówiąc proces, w ramach którego odzyskiwana jest część energii cieplnej użytej do zapewnienia odpowiedniej temperatury w kompleksie. BTS, czyli butli-to-suit z kolei oznacza magazyny i hale ?szyte na miarę?. Każde rozwiązanie jest dopasowane do indywidualnych wymagań podmiotu. Obiekt wzniesiony w technologii BTS w znacznym stopniu poprawia efektywność całego przedsiębiorstwa, skraca czas operacyjny poszczególnych procesów, a także usprawnia komunikację wewnątrz kompleksu.

Jeżeli jednak magazyny i hale produkcyjne przedsiębiorstwa leżą w dogodnym regionie i nie ma potrzeby rozbudowywać bazy, być może oszczędności może przynieść renegocjacja umowy na wynajem magazynów zajmowanych przez firmę. Wielkość poczynionych oszczędności zależy od metrażu zajmowanej powierzchni magazynowej a także od czasu obowiązywania umowy najmu. Renegocjacja jest procesem skomplikowanym i długotrwałym. W trakcie rozmów z właścicielem magazynu należy uwzględnić dane dotyczące tempa rozwoju gospodarki (czy raczej jej spowolnienia), dotychczasową współpracę obu podmiotów, a także dynamicznie zmieniające się przepisy prawne. Najskuteczniejszymi negocjatorami są podmioty, które specjalizują się w przeprowadzaniu takich procesów. Wśród liderów można wymienić na przykład Colliers International.

Poprawnie przeprowadzony proces renegocjacyjny może przynieść oszczędności rzędu nawet 20-30% dotychczasowych kosztów wynajmu. W przypadku magazynów i hal o dużej powierzchni, redukcja wydatków może sięgać nawet kilku milionów euro rocznie. Dodatkową korzyścią udanej renegocjacji jest oszczędność wynikająca z braku konieczności wyszkolenia nowej kadry, co mogłoby być nieuniknione, jeśli firma zmuszona przez zawyżone stawki czynszu, musiałaby zmienić lokalizację centrum logistycznego albo magazynu na bardziej dogodny rejon.

Be the first to comment on "Wynajem magazynów"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.