Właściwości silikonu LSR

Silikon LSR (z ang. liquid silicone rubber) to wynalazek rodem z lat 70. XX wieku. Dopiero jednak stosunkowo niedawno udoskonalono jego skład i metody obróbki na tyle, aby czerpać z niego maksimum korzyści. Mnogość zalet tego materiału sprawiła, że znalazł on zastosowanie w branżach takich jak motoryzacja, budownictwo, medycyna, przemysł maszynowy, elektryczny i elektroniczny, a także spożywczy oraz tekstylny. Produkuje się z niego nawet smoczki dla dzieci. Co decyduje o aż takiej uniwersalności LSR?

Obróbka

Tradycyjny proces przetwórstwa kauczuków silikonowych HTV jest dość skomplikowany i długotrwały. Zastosowanie silikonu LSR pozwala na istotne uproszczenie i skrócenie technologii obróbki, z czym wiążą się spore oszczędności. Nie powstają przy tym żadne odpady, szkodliwe produkty uboczne ani nieprzyjemne zapachy. W skrócie przedstawia się to następująco: ciekłe komponenty dostarczane są w dwóch pojemnikach i dokładnie łączone w urządzeniu mieszająco-dozującym tuż przed sieciowaniem. Gotowa mieszanka, wpompowana do wtryskarki, zostaje następnie wtryśnięta do wygrzanej formy. Może też ona służyć do powlekania tekstyliów. Cały proces, łącznie z wykorzystywanymi tu maszynami, przypomina obróbkę termoplastów i też znajduje zastosowanie przede wszystkim w produkcji wielkoseryjnej.

Jakość

Gotowe wyroby z ciekłego silikonu cechuje bardzo wysoka jakość, uwarunkowana strukturą chemiczną, w której łańcuch główny zbudowany jest z ułożonych na przemian atomów krzemu i tlenu (w przeciwieństwie do większości polimerów nie ma w nim węgla). W praktyce przekłada się to chociażby na możliwość stosowania LSR w zakresie temperatur od -80 do 250 st. C, a nawet więcej. Do tego dochodzi wysoka odporność na warunki atmosferyczne (w tym promieniowanie ultrafioletowe) i trwałe odkształcenia. Wśród właściwości silikonu LSR należy wymienić również wysoki stopień czystości i obojętności fizjologicznej.

Produkty

Na koniec warto dodać, że silikon LSR może osiągać bardzo wysoki poziom transparentności, a jednocześnie być zabarwiony na praktycznie dowolny odcień. – Używane do koloryzacji substancje muszą tylko być odporne na wysokie temperatury i nie mogą hamować procesu sieciowania – dodaje specjalista z zajmującej się przetwórstwem silikonów firmy Larkis. Powierzchnia wytworzonych z tego materiału obiektów charakteryzuje się antyadhezyjnością i hydrofobowością, sam zaś produkt jest trudnopalny. W przypadku podpalenia natomiast nie topi się i praktycznie nie wydziela toksycznych gazów.

Be the first to comment on "Właściwości silikonu LSR"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.