Uchwyty magnetyczne i pneumatyczne ? działanie i zastosowanie

Uchwyty magnetyczne i pneumatyczne to jedno z najnowszych rozwiązań stosowanych w dziedzinie transportu bliskiego. Są to urządzenia stosowane do przenoszenia elementów, których przemieszczanie przy użyciu bardziej standardowych sposobów jest mniej bezpieczne i mniej wydajne czasowo.

Siła pochwytu uchwytów magnetycznych i pneumatycznych opiera się na sile przyciągani. W uchwytach magnetycznych generowana jest przez zastosowanie magnesów, najczęściej neodymowych, a działanie pola magnetycznego uruchamiane jest oraz wyłączane przy użyciu dźwigni. Podobnie działają uchwyty pneumatyczne, jednakże w tym przypadku uruchamiane są działające podciśnieniowo przyssawki.

Uchwyty magnetyczne stosowane są do transportowania elementów wykonanych z materiałów ferromagnetycznych ? blach, rur czy elementów stalowych. Stosuje się je głównie do ładunków nieporęcznych ? za pomocą jednego uchwytu zamocowanego na haku zawiesia można np. swobodnie przemieszczać nieduży arkusz blachy. Uchwyt magnetyczny nie wymaga zasilania, a więc ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Jego parametry powinny być dostosowane do ciężaru ładunku, gatunku stali, z jakiej został wyprodukowany, a także jego grubości oraz kształtu. Należy pamiętać, że siła pochwytu uchwytu magnetycznego zmniejsza się w przypadku elementów cienkich, takich jak blachy, a także okrągłych, jak np. rury.

Uchwyty pracujące na bazie przyssawek stosowane są z kolei do transportu ładunków o bardzo gładkiej powierzchni ? tylko w przypadku takich osiągają pełnię swoich możliwości. Używa się ich do przenoszenia tafli szkła, luster, płyt kamiennych, posadzek, kafli. Dzięki swoim możliwościom są podstawowym wyposażeniem przy różnego rodzaju pracach szklarskich czy kładzeniu posadzek. Należy zawsze dostosować udźwig uchwytu do podnoszonych elementów oraz pamiętać o sprawdzeniu typu ich nawierzchni.

Uchwyty magnetyczne i najprostsze modele uchwytów podciśnieniowych mają niewielkie rozmiary, dzięki czemu są łatwe w przechowywaniu i transporcie. Są niezbędnym wyposażeniem zakładów produkcyjnych i warsztatów.

Share and Enjoy:
  • Facebook
  • Poleć
  • Wykop
  • Śledzik
  • Twitter

Be the first to comment on "Uchwyty magnetyczne i pneumatyczne ? działanie i zastosowanie"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.