Siedzący tryb życia? Sprawdź, jak zapobiec pogorszeniu zdrowia

Praca przed komputerem, wielogodzinne siedzenie za biurkiem, niezdrowa dieta – to wszystko sprawia, że coraz więcej chorób dotyka społeczeństwo. Sprawdź, jak możesz dbać o zdrowie, wprowadzając w życie kilka nowych nawyków.
Otyłość, cukrzyca, zwyrodnienia kręgosłupa, zespół suchego oka – tym wszystkim schorzeniom można zapobiec! Choć niektóre objawy chorób cywilizacyjnych mogą być zwyczajnie związane z hormonami, podeszłym wiekiem lub innymi zewnętrznymi czynnikami, można znacznie zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Stosując odpowiednią dietę, dużo ruchu a w razie potrzeby suplementy diety lub krople do oczu nawilżające, poprawisz komfort pracy.

Dbaj o wzrok

Pracujesz przed komputerem albo dużo czytasz? Jeśli nie zadbasz w porę o odpowiednią higienę pracy, może się to skończyć zespołem suchego oka. Polega on na niedostatecznym wydzielaniu łez albo ubytkach w filmie łzowym pokrywającym powierzchnię rogówki. Prowadzi to do objawów takich, jak uczucie piasku pod powiekami, kłucie, swędzenie, pieczenie, łzawienie lub suchość oka. Doraźnie pomóc mogą krople do oczu nawilżające, jednak warto zatroszczyć się też o poprawę nawyków podczas samej pracy. Rób przerwy podczas korzystania z komputera, smartfonu lub czytania książek. Możesz też gimnastykować oczy, poruszając gałkami pod zamkniętą powieką. Taka gimnastyka może także pomóc, jeśli stosujesz krople do oczu nawilżające – dzięki niej łatwiej rozprowadzą się one po powierzchni rogówki.

Postaw na ruch!

Spędzasz kilka – kilkanaście godzin dziennie, siedząc przy biurku i pochylając się nad klawiaturą komputera? Taki tryb życia ma nie tylko negatywny wpływ na twój wzrok, ale i na kręgosłup. Jeśli już teraz skarżysz się na ból lub dyskomfort w odcinku lędźwiowym albo piersiowym, koniecznie wprowadź ruch do swojego codziennego rozkładu dnia. Nie muszą być to od razu olimpijskie dźwiganie ciężarów albo biegi długodystansowe. Zacznij od spacerów. Unikaj windy, na zakupy wybieraj się na piechotę, staraj się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Po powrocie z pracy nie zasiadaj przed telewizorem albo komputerem, staraj się spędzać czas w inny sposób. Dasz w ten sposób odpocząć nie tylko kręgosłupowi, ale i oczom. Siedząc, utrzymuj prawidłową postawę ciała. Napnij brzuch, ściągnij łopatki, oddal ramiona od uszu.

Jedz warzywa!

Chcesz uniknąć otyłości? Jedz warzywa. Brokuły, marchew, jarmuż, szpinak, papryka, pomidory, rzodkiewki – możesz je przyrządzić na wiele sposobów. Są skarbnicą witamin i minerałów, które dobrze wpłyną na wzrok, kości, serce i mózg. Nie musisz od razu przechodzić na dietę złożoną z samych warzyw. Wystarczy, że dodasz porcję do każdego posiłku, a słone i słodkie przekąski zastąpisz orzechami i owocami. Odżywiaj swój organizm wartościowym jedzeniem, a będziesz mieć mniejszą ochotę na łakocie.

Share and Enjoy:
  • Facebook
  • Poleć
  • Wykop
  • Śledzik
  • Twitter

Be the first to comment on "Siedzący tryb życia? Sprawdź, jak zapobiec pogorszeniu zdrowia"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.