Savoir vivre w sądzie

Dla wielu z nas wizyta w sądzie to powód do sporego stresu, szczególnie wtedy, gdy nigdy wcześniej nie byliśmy w podobnej sytuacji. Nie każdy z nas wie, jak się wtedy zachowywać, jak się ubrać, co ze sobą wziąć. Jeżeli czeka cię pierwsza wizyta w sądzie, sprawdź z nami, jakie są najważniejsze zasady savoir vivre podczas rozprawy.

O terminie i miejscu rozprawy jesteśmy informowani listem poleconym dostarczonym na podany adres. W liście znajdą się także informacje o tym, w jakiej roli dana osoba wzywana jest do sądu, a także, czy jej stawiennictwo jest obowiązkowe.

W dniu, w którym rozprawa ma mieć miejsce, dobrze zaplanuj dojazd, aby się nie spóźnić. Zabierz też ze sobą dowód osobisty lub paszport, który będzie potwierdzeniem twojej tożsamości. Warto zabrać również otrzymany list, aby sprawdzić na nim numer sali. Nie zapomnij, aby przed wejściem na salę rozpraw wyciszyć telefon lub go wyłączyć.

W trakcie rozprawy zawsze czekaj, aż zostaniesz poproszony i aż sąd udzieli ci głosu. Zwracaj się bezpośrednio do sądu z wykorzystaniem formuły „wysoki sądzie”. Nie zabieraj głosu wtedy, gdy nie jesteś proszony, a jeżeli musisz coś powiedzieć, poproś o umożliwienie zabrania głosu. Pamiętaj o tym, że możesz zostać upomniany lub nawet ukarany za niewłaściwe zachowanie na sali rozpraw.

Gdy chodzi o ubiór, wybierz elegancką odzież, ponieważ będzie ona znakiem szacunku nie tylko dla sędziego, ale również innych osób zgromadzonych w sali. Garnitur lub żakiet będą dobrym wyborem, ale nie są obowiązkowe. Po prostu należy pamiętać o tym, aby ubranie było schludne i pasowało do okazji.

Jeżeli szukasz dodatkowych informacji na temat zachowania w sądzie, możesz też zwrócić się do prawników, którzy dokładnie odpowiedzą na twoje pytania.

Do skorzystania z usług prawnych zaprasza Kancelaria Adwokacka Kłosiński Bulesowski (kb-adwokaci.pl) działająca w Łodzi. Specjalizuje się w obsłudze osób fizycznych oraz podmiotów gospodarczych. W przypadku zlecenia sprawy pierwsza konsultacja prawna w kancelarii jest darmowa. Więcej informacji znaleźć można na stronie: kb-adwokaci.pl.

Be the first to comment on "Savoir vivre w sądzie"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.