Różne rodzaje transportu które wykorzystywane są w logistyce krajowej i międzynarodowej

Aby zoptymalizować wykorzystanie poszczególnych środków transportu, stosuje się modele, dzięki którym cały proces przebiega sprawniej i zajmuje mniej czasu. Poniżej przyglądamy się bliżej rodzajom transportu, które wykorzystuje się w logistyce.

Transport międzynarodowy i krajowy w modelu wahadłowym

To dość prosty model i żeby z niego skorzystać, nie są wymagane wcześniejsze skomplikowane działania planistyczne. Schemat jest bardzo intuicyjny i składa się z następujących kroków:

  • załadowanie towaru do samochodu
  • rozładowanie towaru w punkcie docelowym
  • powrót samochodu z pustą naczepą
  • ponowne załadowanie samochodu

Aby zaoszczędzić czas i ograniczyć ewentualne przestoje, wykorzystuje się trzy naczepy. W ten sposób auto nie musi stać i czekać na to, aż pracownicy rozładują naczepę. Zamiast tego po prostu podpina się nową – pustą.

Jak działa firma transportowa, bazująca na modelu sztafetowym?

W modelu sztafetowym, tak jak w sztafecie, którą znamy ze sportu, po drodze towar „zatrzymuje” się na określonych przystankach, by następnie zostać przekazany dalej. W takich miejscach jednostka przewozowa może zostać częściowo rozładowana. Następnie towar znowu rusza w podróż i czynność powtarza się na kolejnym przystanku. Z tego modelu bardzo często korzystają różnorodne firmy kurierskie (przystankami są wtedy poszczególne rozładownie).

Usługi transportowe w transporcie promienistym

Model, na tle innych rozwiązań, wyróżnia się sporym poziomem skomplikowania. Transport promienisty pod pewnymi względami podobny jest do transportu wahadłowego. Mamy więc tu do czynienia z tym samym miejscem załadunku, do którego wraca samochód ciężarowy. W modelu promienistym, zamiast jednak udać się z powrotem do tego samego miejsca docelowego, auto zmienia trasę. W praktyce transport odbywa się więc między tym samym miejscem załadunku i różnymi punktami docelowymi. Z tego modelu korzysta się, gdy konieczne jest rozwiezienie towaru na nieco większym obszarze.

Transport kolejowy, lotniczy, drogowy, promowy i morski – jak wybrać właściwy model?

Poszczególne rodzaje transportu różnią się poziomem skomplikowania, ale to nie są jedyne różnice. Aby właściwie skoordynować działania w zakresie transportu morskiego, promowego, lotniczego, kolejowego i intermodalnego potrzeba doświadczenia oraz doskonałego orientowania się w przepisach. Takie podmioty jak np. Grupa Transportowa są w stanie skonstruować łańcuch, który będzie optymalny dla odbiorcy pod względem czasu, bezpieczeństwa i kosztów.

Źródło: https://www.grupatransportowa.pl/