Rozdrabniacze do gałęzi

Rozdrabniacz do gałęzi lub inaczej „rębak” jest to maszyna używana w celu zmielenia drewna ( gałęzi drzew lub pni) na mniejsze części, takich jak wióry drzewne lub trociny. Mniejsze modele przeznaczone do ogrodów są niewielkie i wystarczy siła ludzki rąk aby je przetransportować, natomiast rozdrabniacze przemysłowe są zamontowane na kołach, bądź na naczepach przystosowanych do ciągnięcia za ciężarówkami. Moc jest zasadniczo wytwarzana przez silnik spalinowy od 3 KM (2,2 kW) do 1000 KM (750 kW). Istnieją również rozdrabniacze do gałęzi o większej mocy, montowane na samochodach i zasilane przez oddzielne silniki. Modele te mają zwykle również dźwigi przeznaczone do podnoszenia większych pni.

Rozdrabniacze gałęzi są zazwyczaj wykonane z leja z kołnierzem, samego mechanizmu rozdrabniacza, a także opcjonalnego pojemnika do zbierania trocin. Gałęzie wkłada się do kosza (lub kołnierza, stanowiących część mechanizmu bezpieczeństwa który zatrzymuje odpryski przed wydostaniem się na zewnątrz) którym następnie transportowane są do mechanizmu rozdrabniania. Trociny wydostają się przez rynnę i mogą być kierowane do pojemnika lub na ziemię. Powstałe w ten sposób wióry mają wiele zastosowań, np. w ogrodnictwie lub podczas produkcji papieru.

Większość rozdrabniaczy do gałęzi polega na energii zgromadzonej w ciężkim kole zamachowym aby wykonywać swoją pracę (chociaż niektóre do tego celu wyposażone są w specjalne bębny) napędzanym przez silnik elektryczny bądź spalinowy. Duże rozdrabniacze często wyposażone są w rowkowane walce prowadzące gałęzie do systemu rozdrabniania. Kiedy gałąź zostanie złapana przez rolki transportowe przesuwają je systematycznie w kierunku noży do rozdrabniania. Ruch rolek da się łatwo zawrócić, co jest elementem systemu bezpieczeństwa, na wypadek gdyby w gałęzie zaplątała się odzież osoby obsługującej rozdrabniacz.