Rodzaje skór używanych do produkcji obuwia

Aby dobrze dobrać środki konserwujące i preparaty do pielęgnacji butów skórzanych, konieczna jest wiedza na temat rodzaju materiału z jakiego zostały wykonane. Każdy bowiem charakteryzuje się innymi właściwościami, a to wiąże się ze sposobami ich renowacji.

Wiedza to podstawa

-Większość klientów odwiedzających sklepy obuwnicze wie, że podczas kupowania butów warto kierować się nie tylko ich wyglądem, ale też ich jakością, która wiąże się z materiałem z jakiego zostały wykonane. Rzadko jednak pogłębiają te wiedzę, wystarczy im informacja, że dany but jest zrobiony ze skóry naturalnej. To, z jakiego jej rodzaju nie jest wtedy aż tak istotne, a to błąd, ponieważ właśnie od niego zależą techniki pielęgnacji danego obuwia ? wyjaśnia nasz rozmówca, który reprezentuje sklep z obuwiem skórzanym STEEL.

Określenie rodzaju skóry naturalnej nie należy do najłatwiejszych, ponieważ producenci stosują różne nazewnictwo. Ponadto, obuwie wykonane z tego samego materiału może wyglądać zupełnie inaczej ze względu na sposób garbowania, wyprawiania i wykończenia. Mimo wszystko warto poznać cechy charakterystyczne dla poszczególnych typów skór naturalnych, które ułatwią ich identyfikację.

Główny podział skór naturalnych

  • Skóry na cholewki ? skóry cielęce, bydlęce oraz kozie, a w niewielkich ilościach także skóry zwierząt egzotycznych. Najbardziej cenione są skóry cielęce, które cechują się szlachetnością i elastycznością. Z kolei skóry kozie mają najwięcej włókien kolagenowych, co czyni je bardzo wytrzymałymi, a jednocześnie cieńszymi od cielęcych. Skóry zwierząt egzotycznych wykorzystuje się przede wszystkim do wstawek ozdobnych. Do pozostałych rodzajów skór na cholewki należą skóry licowe naturalne, licowe korygowane, skóry typu BRUSH-OFF (przecierane), skóry szlifowane oraz dwoiny i welury.
  • Skóry podszewkowe ? wyróżniają się wysokimi właściwościami higroskopijnymi z powodu bezpośredniego kontaktu ze skórą. Do tego rodzaju skór zaliczają się skóry baranie, cielęce, kozie i świńskie.
  • Skóry podeszwowe ? wyjątkowo twarde, występują jedynie w postaci kruponów, wykonane ze środkowej części bydlęcej skóry. Są odporne na ścieranie, rozciąganie i zginanie.

Inny podział skór

Według innego podziału skór służących do produkcji butów, możemy wyróżnić skóry:

  • gładkie ? o delikatnie strukturowanej powierzchni, z niewielkimi wgłębieniami, matowe bądź z połyskiem,
  • lakierowane ? o zupełnie gładkiej i błyszczącej powierzchni, która jednak podatna jest na wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne,
  • nubuk ? skóra w dotyku przypominająca brzoskwinię, delikatna i mało odporna na zabrudzenia, które usunąć można poprzez szczotkowanie,
  • welur ? odmiana zamszu, mniej podatna na uszkodzenia niż wyżej wspomniany nubuk,
  • skóra podkladowa ? stosowana głównie do tworzenia obuwia wieczorowego, czuła na nierówną nawierzchnię i wilgoć,
  • warstwowa ? wytrzymała, łatwa w utrzymaniu, zazwyczaj używana do produkcji obuwia sportowego.

Be the first to comment on "Rodzaje skór używanych do produkcji obuwia"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.