Produkcja tektury falistej

Spośród najczęściej stosowanych opakowań najczęściej stosowane są plastikowe folie oraz kartonowe opakowania. O ile produkcja tych pierwszych stanowi bardzo duże zagrożenie dla ekosystemu, to drugie można poddawać obróbce wtórnej. Dzięki temu oszczędza się zarówno ilość materiału, jak zapobiega się powstawaniu z nich gór trudno rozkładalnych śmieci.

Wśród najpopularniej używanych kartonowych opakowań można wyróżnić tektury faliste oraz lite. Opakowania zrobione z tektury falistej mogą być złożone nawet z siedmiu warstw, w zależności od potrzeb producenta. Jest to dobry materiał, który zapewnia przewożonym rzeczom bezpieczeństwo w czasie transportu. Jak jednak przebiega cały proces technologiczny wytworzenia tektury falistej?

Już na samym początku konieczne jest zaznaczenie, że wbrew pozorom jest to dość skomplikowany proces pochłaniający duże ilości energii. Wykorzystuje się w nim między innymi przekrawacz wzdłużny, sklejarkę pojedynczą i podwójną czy też walec ryflowany? Ale po kolei!

Ogólny zarys produkcji tektury falistej do produkcji opakowań

Produkcja tektury falistej zachodzi w maszynie zwanej tekturnicą, która może mieć nawet do 150 metrów długości. Ma ona dwa etapy: blok mokry (z angielskiego Wet End) oraz blok suchy (z angielskiego Dry End). Pierwszy blok to sklejanie, łączenie wstęg, a następnie odwijanie, transport i podgrzanie. Druga część ducha to takie elementy jak stół grzewczy, noże do cięcia oraz separator wstęgi.

Para!

W całym procesie produkcji tektury falistej niezwykle istotna jest para wodna o wysokim ciśnieniu, które w niektórych momentach dochodzi nawet do wartości 17-18 barów. Przekłada się to również na temperaturę panująca podczas całego procesu wytwarzania tektury falistej, w tym przede wszystkim podczas wykorzystywania pasa dociskowego, który wzmacnia spoiny klejowe.

Produkcja tektury falistej

  1. Blok mokry. Blok mokry produkcji tektury falistej rozpoczyna się od sklejarki pojedynczej, która łączy dwa arkusze papieru ? papieru płaskiego oraz odkształconego papieru makulaturowego w postaci fali. Następnie nakłada się warstwę kleju i przygotowuje w tym bloku tekturę falistą do nałożenia drugiego arkuszu płaskiego papieru.
  2. Blok suchy. Rozpoczyna się od stołu grzewczego, gdzie łączone są wszystkie elementy przy pomocy trwałej spoiny klejowej. To właśnie od tego momentu możemy mówić o gotowym produkcie zwanym tekturą trójwarstwową, z którą mamy najczęściej do czynienia w postaci opakowań ? możliwe jest jednak otrzymanie tektury składającej się również większej ilości warstw papieru.

Dalszym etapem jest pocięcie tektury na odpowiednie kawałki i segregowanie na stosy. Tak przygotowana tektura falista może jechać już do producenta opakowań tekturowych!

Opracowanie: ZPUH Antoni Mataśka

Be the first to comment on "Produkcja tektury falistej"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.