Problemy w kanalizacji domowej – jak się przed nimi ustrzec?

Do głównych problemów związanych z kanalizacją lub obiektem oczyszcza lnianym zalicza się m.in. nieprzyjemne zapachy oraz trudności ze spływem ścieków. Kłopotem może być także np. bulgotanie w rurach. Co zrobić, żeby zapobiec tego rodzaju niedogodnościom?

Odpowiedni projekt to podstawa

Domowa kanalizacja powinna być należycie wykonana. Należy odpowiednio wcześnie przygotować projekty – oczywiście powinien zrobić je fachowiec. W projektach muszą być określone wszelkie parametry, np. średnice rur kanalizacyjnych, ich długość, spadki, przebieg oraz rodzaj użytych materiałów. Plan jest absolutną podstawą! Może się bowiem okazać, że nieprzyjemne zapachy lub bulgotanie będzie trudne do usunięcia. Dzieje się tak, ponieważ zwykle rury i inne elementy instalacji kanalizacyjnej są wbudowane w ściany lub tropy, ewentualnie są zakopane w ziemi (przykanalik, szambo, oczyszczalnia).

Częsty błąd – brak syfonów

Trzeba pamiętać o tym, że każde urządzenie sanitarne, które jest podłączone do instalacji kanalizacyjnej, musi posiadać osobny syfon. Jest on montowany niedaleko otworu odpływowego z przyborów sanitarnych oraz rury podejścia kanalizacyjnego. Syfon jest niejako korkiem, który oddziela urządzenie sanitarne i instalację – bez niego przykry zapach będzie dostawał się do pomieszczenia. Źle ustawiona instalacja może także powodować podciśnienie wysysające wodę z syfonu. Jeżeli tak się stanie, również będziemy narażeni na nieprzyjemne zapachy.

Podciśnienie w rurociągach może powstawać w różnych miejscach, w tym ze względu na zbyt duży spadek przewodów rurowych oraz zbyt mała średnica rur odprowadzających ścieki z przyborów.

Zawory napowietrzające nie mogą zastępować pionów!

Częstym błędem będącym przyczyną różnego rodzaju problemów z kanalizacją jest także przekonanie, że zawory napowietrzające są w stanie zastąpić wywiewki pionów kanalizacyjnych. Zawory nie mogą odprowadzić powstających gazów kanałowych. Nie można zatem stosować wyłącznie napowietrzaczy. Nieprzyjemne zapachy mogą się pojawić także w wyniku nieodpowiednio zabezpieczonych syfonów. Może się tak zdarzyć np. ze względu na złą wentylację instalacji kanalizacyjnej. Nagromadzone gazy często próbują się wydostać do pomieszczeń, co można słyszeć jako „bulgotanie syfonów”.

Czy warto samemu naprawiać kanalizację?

Samodzielnego naprawiania kanalizacji można spróbować tylko wtedy, gdy usterki są małe lub kiedy mamy odpowiednie doświadczenie. W przeciwnym razie może się okazać, że gazy kanalizacyjne i ścieki wydostaną się do pomieszczeń. Trzeba pamiętać o tym, iż produkty tego typu są mają nie tylko nieprzyjemny zapach – są po prostu niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Jeżeli więc nie wiesz, w jaki sposób poradzić sobie z problemami z kanalizacją, zadzwoń po specjalistę – godnym poleceni pogotowiem kanalizacyjnym jest Spectare. Działa 24 godziny na dobę.

Skorzystaj z pogotowia kanalizacyjnego Spectare i rozwiąż swoje problemy błyskawicznie i profesjonalnie.

Be the first to comment on "Problemy w kanalizacji domowej – jak się przed nimi ustrzec?"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.