Postęp w sektorze przemysłowym

Przemysł rozwija się przede wszystkim dzięki nakładom w innowacje i stałe rozwijanie własnego zaplecza. To oznacza oczywiście nieustające nakłady finansowe, których nie wszyscy chcą i nie wszystkie przedsiębiorstwa oraz zakłady produkcyjne są w stanie konkurować na tym polu z największymi gigantami rynkowymi. Wykorzystanie nowoczesnych technologii i rozwiązań z zakresu robotyki, automatyk i mechaniki oraz ich sprawne wkomponowanie w linię produkcyjną tak, aby ta pracowała wydajniej lub bezpieczniej dla pracowników ją obsługujących ? to pierwsze kroki, które wiele lat temu postawiły już największe firmy.

Dzisiaj rozwiązania z zakresu inżynierii i automatyki czy programowania linii produkcyjnych są o wiele bardziej zaawansowane, dzięki czemu komputery przejmują dzisiaj coraz więcej obowiązków i prac do tej pory zarezerwowanych wyłącznie dla ludzi czy operatorów. To sprawia, że niejednokrotnie firma produkująca nowoczesne podzespoły komputerowe sama nie potrzebuje zbyt wielu pracowników, aby układy te produkować, ponieważ ich miniaturyzacja i wyjątkowe skomplikowanie już dawno uniemożliwiły ludziom ręczne składanie takich instrumentów elektronicznych.

Szerokie zastosowanie automatyki

Także w wielkim przemyśle, jak motoryzacja, automatyzacja linii produkcyjnych od wielu lat służyła chociażby do transportowania i montowania najcięższych elementów konstrukcyjnych samochodów. Z czasem okazało się jednak, że także dość precyzyjne prace jak malowanie karoserii, wykonywane mogą być przez roboty. Chociaż w wielu firmach dominuje model hybrydowego połączenia stanowiska pracy w sposób, w którym to pracownik otrzymuje szerokie wsparcie ze strony najróżniejszych maszyn i procesów automatycznie zarządzanych komputerowo, które mają przede wszystkim usprawniać jego pracę, przyspieszać ją lub czynić ją wygodniejszą i bezpieczniejszą.

Pomoc firm zewnętrznych

Niektóre z podstawowych prac modernizacyjnych na liniach produkcyjnych obecne zakłady przemysłowe i spore nowoczesne fabryki, są w stanie wykonać zupełnie samodzielnie. Znają własne linie produkcyjne doskonale, chociaż wiele z ich elementów to oczywiście części zamawiane i kupowane u firm zewnętrznych, międzynarodowych dostawców lub po prostu podwykonawców. Mogą więc po prostu zamówić poszczególne moduły lub elementy całego systemu i wymienić je na nowsze, o ile posiadają do tego niezbędne doświadczenie i uprawienia. W przeciwnym wypadku, ale także w wypadku próby dokonania bardziej skomplikowanych prac renowacyjnych czy modernizacyjnych, a tym bardziej wraz z próbą kompletnego przeprojektowania całej linii produkcyjnej albo instalacją nowego systemu operacyjnego i sterowników, konieczne staje się wynajęcie doświadczonego podwykonawcy, czyli outsourcing usług z zakresu technologii przemysłowej.

Do takich usług zaliczyć można dzisiaj m.in.:

  • projektowanie linii produkcyjnych
  • programowanie aktualnie działających modułów
  • instalowanie nowych sterowników
  • montaż PLC ? programowalnych kontrolerów logicznych
  • instalacja i obsługa HMI ? interfejsów użytkownika
  • serwis i konserwacja urządzeń oraz systemów
  • transport i montaż układów napędowych i silników
  • naprawa gwarancyjna i pogwarancyjna.

Artykuł przygotowany przez
firmę Automatik Sp. z.o.o. specjalizującej się w automatyce przemysłowej.

Be the first to comment on "Postęp w sektorze przemysłowym"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.