Podejrzane informacje w sieci lub na Twoim komputerze

Niestety, nie są to wypadki odosobnione, kiedy to właściciel komputera lub internauta klika odruchowo na niespodziewanie pojawiające się na ekranie okienko z informacją lub na maila od nieznanego nadawcy. Nie każdy ma pojęcie o tym, że już sam fakt wyskakiwania okienek lub stron, których świadomie nie otwierałeś może świadczyć o zainfekowaniu komputera.

Na co klikamy niepotrzebnie?

Bywa zresztą, że nie tylko klikamy ale jednocześnie korzystamy z instrukcji, podsuwane nam okienko, które tylko pozornie troszczy się o dobro naszego systemu komputerowego lub sieci.

Mamy bowiem nierzadko do czynienia z tak zwanymi fałszywkami inaczej haoxami. Wielu internautów miało do czynienia z propozycją ściągnięcia programu antywirusowego poprzedzoną informacją, że konkretny plik (lub pliki) należy wyrzucić, gdyż stanowią zagrożenie dla pracy komputera. Dotyczy to najczęściej niestety dobrych, niezbędnych plików.

Zdecydowanie omijajmy takie propozycje, natomiast już po ukazaniu się takiej podejrzanej informacji warto jest zrobić skanowanie komputera sprawdzonym antywirusem.

Są też maile, które najczęściej nietrudno jest rozpoznać jako podejrzane i mimo to warte błyskawicznego usunięcia. Warto jest uświadomić znajomych, że nie będziemy reagowali na pocztę bez wpisanego nadawcy i tematu. Nie warto jest otwierać poczty od nieznanego nadawcy z tematem rozpoczynającym się od „Re:”. Nie są to co prawda wirusy, ale propozycje od firm lub osób, które narażają nas na przetwarzanie naszych danych osobowych.

Chwytem nieco podobnym jest mail rozpoczynający się od imienia przedstawiciela lub przedstawicielki firmy.

Nadal pojawiają się maile z wpisanym „HI” – te należy wyrzucać automatycznie, również z kosza. Podobnie traktujemy pocztę od nieznanego nadawcy z dołączonymi plikami zip lub rar.

Zwracajmy baczną uwagę na pocztę informującą o zaległych rachunkach – to jest ostatnio powszechna forma oszustwa. Przykładem może być faktura przypominająca te, które otrzymujemy od znanej firmy energetycznej.

Generuj nie wymyślaj

Ważnym sposobem przeciwdziałającym wpuszczeniu intruza na swój komputer jest stosowanie trudnych do złamania haseł, zarówno do systemu, programów jak i portali społecznościowych z których korzystamy.

Najłatwiejsze do złamania są hasła wymyślone i nawiązujące do konkretnych rzeczy, na przykład imion. Najbezpieczniej jest posiadać hasła wygenerowane losowo, w czym pomocny się może okazać generator haseł. Ważne by w haśle znajdowały się różne rodzaje znaków.

Dobrym zabezpieczeniem jest nie poddawanie się propozycjom zapamiętania haseł przez system lub portale społecznościowe.

Be the first to comment on "Podejrzane informacje w sieci lub na Twoim komputerze"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.