Płyty OSB – do czego służą i kiedy warto po nie sięgnąć?

Oriented Strand Board ? czyli w skrócie OSB. Obecnie trudno wyobrazić sobie budownictwo bez tego rodzaju płyt. Dowiedz się, czym są popularne płyty OSB, jakie mają wady i zalety, a także do czego warto je wykorzystać.

Płyty OSB ? co to takiego?

Płyty OSB to płaskoprasowane wyroby drewnopochodne o ukierunkowanych wiórach płaskich. Nie wykazują one tendencji do odkształcania się, są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Dzięki temu bardzo szybko zyskały popularność jako zamiennik sklejki, płyt wiórowych czy innych tego rodzaju materiałów. Wykorzystywane są zarówno w budownictwie szkieletowym, jak i tradycyjnym; świetnie sprawdzają się także przy wykańczaniu wnętrz. W zależności od warunków, na których działanie wystawiona będzie płyta, dostępnych jest kilka wariantów. Wewnątrz budynków sprawdzi się OSB 2. Przy podwyższonej wilgotności oraz w przypadku większych obciążeń mechanicznych warto zastosować mocniejszą OSB 4. Najpopularniejsza jest jednak OSB 3, cechująca się dobrymi, uniwersalnymi parametrami i stosunkowo korzystną ceną.

Wady i zalety

Płyty OSB charakteryzują się dużą wytrzymałością i sprężystością. Dzięki temu są w stanie znosić znaczne obciążenia mechaniczne. Praktycznie nie pęcznieją pod wpływem wilgoci, dzięki czemu nadają się do zastosowania na zewnątrz oraz wewnątrz, w wilgotnych pomieszczeniach. Kolejną zaletą OSB jest także fakt, że jest to produkt trudno zapalny. Dzięki płytom OSB prace budowlane są proste i szybkie, a efekty szczelne, trwałe i estetyczne. Jedyną niedogodnością wiążącą się z użyciem płyt OSB jest konieczność szybkiego zabezpieczenia przed wodą po montażu. Może zdarzyć się, że pod wpływem wilgoci brzegi płyt ulegną deformacji, co z kolei wymagać będzie szlifowania.

Zastosowanie płyt OSB

Jak już wspomniano, płyty OSB stosowane są zarówno w budownictwie, jak i przy wykańczaniu wnętrz. Są niezastąpionym materiałem na ściany w przypadku domów o konstrukcji szkieletowej; mogą stanowić także poszycie dachu. Doskonale nadają się na ściany wewnętrzne, podłogi oraz stropy. Montując je należy pamiętać o pozostawieniu szczeliny dylatacyjnej – dzięki takiemu zabiegowi będą mogły swobodnie pracować, nie powodując powstawania naprężeń. Za pomocą płyt OSB stworzyć można samodzielnie meble. Bardzo często wykorzystywane są także jako elementy konstrukcyjne altanek, domków ogrodowych, domków rekreacyjnych. Nadadzą się także do budowy schodów i podestów. W czasie prac budowlanych można je wykorzystać jako tymczasowe zamknięcie otworów okiennych i drzwi.

Płyty OSB to doskonały materiał budowlany. Świetnie sprawdzi się jako poszycie ścian i dachu. Może zostać wykorzystany także przy tworzeniu ścian działowych, podłogi i stropów. Uniwersalność tego rodzaju płyt sprawia, że nadają się one zarówno do wykończenia wnętrza, jak i do zastosowania na zewnątrz. Płyty OSB są trwałe i odporne na wilgoć, dzięki czemu szybko wyparły inne materiały budowlane i nadal cieszą się dużą popularnością.

Be the first to comment on "Płyty OSB – do czego służą i kiedy warto po nie sięgnąć?"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.