Planowanie oświetlenia salonu z lampami podłogowymi

Odpowiednio dobrane i rozmieszczone lampy stojące pozwalają stworzyć w salonie pożądaną atmosferę i podkreślić wystrój wnętrza. Optymalnie doświetlona przestrzeń pozytywnie wpływa na nasz nastrój, dodaje energii, sprzyja zarówno dogłębnemu relaksowi, jak i efektywnej pracy. Jak wykorzystać lampy stojące podłogowe w salonie i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Znaczenie oświetlenia w salonie

Salon to najbardziej wielofunkcyjne pomieszczenie w całym domu. Tutaj relaksujemy się po ciężkim dniu, spędzamy czas z rodziną podczas spożywania posiłków i oglądania filmów, spotykamy się z przyjaciółmi, a czasem także pracujemy. Aby zapewnić optymalne warunki do wykonywania wszystkich tych czynności, potrzebne jest optymalne oświetlenie, tworzone przez co najmniej kilka różnych źródeł światła. W roli dodatkowego oświetlenia znakomicie sprawdzają się lampy podłogowe. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną. Znakomicie budują nastrój, podkreślają najatrakcyjniejsze strefy wnętrza, eksponują ozdoby, maskują niedoskonałości ścian i pozwalają optycznie powiększyć salon. Ich design powinien być spójny z estetyką pozostałych źródeł światła we wnętrzu.

Wybór lamp podłogowych do salonu

W salonach oświetleniowych znaleźć można lampy stojące w rozmaitych rozmiarach i kształtach, zarówno bardzo designerskich, jak i klasycznych. Do wyboru pozostają m.in. nowoczesne lampy stojące z metalu, drewniane trójnogi z tradycyjnymi, materiałowymi abażurami, minimalistyczne modele eksponujące żarówkę, rozwiązania typu 2w1 z wbudowanym stolikiem, energooszczędne LEDy czy konstrukcje robocze z ruchomymi ramionami. Warto rozważyć zakup lampy stojącej z regulacją natężenia światła, aby zawsze móc dopasować moc oświetlenia do potrzeb i chwili. Lampa podłogowa musi dobrze współgrać z pozostałymi elementami wystroju, dlatego przy jej wyborze należy sugerować się nie tylko funkcjonalnością, ale także designem.

Najlepsze miejsce na lampy stojące w salonie

Lampa stojąca podłogowa najczęściej stawiana jest w strefie wypoczynkowej obok fotela lub kanapy. Rozgania mrok, pozwala zanurzyć się w nowo nabytej lekturze bez nadwyrężania wzroku. Dodatkowo zdobi wnętrze i podkreśla jego wyjątkowy charakter. Można umieścić ją także za telewizorem. Jeżeli w salonie znajduje się strefa robocza, warto zainwestować w lampę stojącą (podłogową lub biurkową), której światło umożliwia intensywną pracę po zmroku. W małych salonach lampę podłogową ustawia się zwykle w narożniku. Dzięki temu, urządzenie nie przeszkadza w poruszaniu się, a przestrzeń zostaje optycznie powiększona.

Podsumowanie

Prawidłowo dobrane i rozplanowane oświetlenie główne i dodatkowe w decydującym stopniu tworzy klimat salonu. Podkreśla obrany styl aranżacyjny, dodaje domownikom energii, wprawia ich w lepszy nastrój, sprzyja wypoczynkowi i pracy. Oprócz oświetlenia sufitowego, w salonie powinny znaleźć się inne źródła światła. W roli dodatkowego oświetlenia warto wykorzystać m.in. lampy stojące podłogowe. Do wyboru pozostaje obecnie wiele atrakcyjnych modeli, zaprojektowanych zgodnie z wszystkimi modnymi stylami wnętrzarskimi, odpowiednich zarówno do przestronnych salonów, jak i niewielkich M.