Odbiór mieszkania od dewelopera – samemu czy z ekspertem?

Odbiór twojego nowego mieszkania zbliża się wielkimi krokami? W takim przypadku warto zadać sobie pytanie – czy odebrać je samodzielnie, a może skorzystać w tym zakresie z pomocy ekspertów?

Gdy mieszkanie od dewelopera jest już gotowe do przekazania klientom, następuje tak zwany etap odbioru technicznego. Odbiór techniczny jest bardzo ważną procedurą, której nie powinniśmy lekceważyć, ponieważ to właśnie wtedy możemy ewentualnie zażyczyć sobie naprawy tych elementów, które nie zostały wykonane zgodnie z planami przez dewelopera. Jeśli tego nie zaznaczymy, wówczas deweloper może zakwestionować nasze żądania i będziemy musieli dokonać napraw na własny koszt. Zasadniczo, mieszkanie od dewelopera możemy odebrać samodzielnie albo też możemy skorzystać w tym zakresie z pomocy ekspertów. Co będzie lepsze?

Samodzielny odbiór mieszkania

To najczęściej wybierana opcja, ponieważ nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych kosztów. Mieszkanie można odebrać wtedy samemu albo można poprosić o to znajomych czy rodzinę, którzy znają się na budowlance. Przy samodzielnym odbiorze mieszkania należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiary pomieszczeń, na ich wykończenie oraz na zgodność z projektem i umową. Pod ręką warto mieć miarkę, kątownik, poziomicę, aby dokonać odpowiednich pomiarów.

Odbiór mieszkania z ekspertem

Jeśli nie znamy się na kwestiach budowlanych, skorzystanie z usług ekspertów przy odbiorze mieszkania będzie najlepszym rozwiązaniem. W tym celu możemy uzyskać pomoc inspektora nadzoru, na przykład poprzez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa posiadający swoje oddziały w każdym większym mieście. Za odbiór mieszkania z ekspertem musimy dodatkowo zapłacić, ale usługa zostanie wykonana kompleksowo i profesjonalnie. Zatem jeśli deweloper proponuje nam już odbiór mieszkania, warto zastanowić się nad tym, jaką opcję wybrać. Bezpieczniejsze, ale droższe będzie skorzystanie z usługi odbioru wraz z inspektorem nadzoru. Na samodzielny odbiór zdecydujmy się wtedy, gdy mamy doświadczenie w budownictwie i wykończeniu wnętrz.

Share and Enjoy:
  • Facebook
  • Poleć
  • Wykop
  • Śledzik
  • Twitter

Be the first to comment on "Odbiór mieszkania od dewelopera – samemu czy z ekspertem?"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.