Od czego zacząć budowanie formy na lato?

Kiedy na zewnątrz robi się coraz cieplej, a my chowamy do szafy ciepłe ubrania, przychodzi nas ochota, aby zadbać o formę na lato. Spacer, bieganie, a może trening na siłowni? Sprawdź, jak zadbać o swoją kondycję, aby nie zwariować, a poczuć się lepiej w swoim ciele.

Najważniejszy plan

Przygotowanie planu jest pierwszym krokiem, aby zacząć ćwiczyć i realizować swoje cele. Bez niego jesteśmy jak bez ręki i błądzimy po omacku. Plan pozwoli nam nie tylko ustalić skuteczny trening, ale również zmotywuje nas do pracy. Co powinien zawierać?

Zanim wybierzemy się na siłownię lub do parku, aby pobiegać, musimy znać swój cel. Budowa formy na lato jest zbyt dużym ogólnikiem. Pod tym może kryć się zarówno spalenie tkanki tłuszczowej, jak i rozbudowa masy mięśniowej. Pomimo że oba te cele są do siebie zbliżone, droga, która do nich prowadzi, jest trochę inna i wymaga innych działań.

Kolejnym pytaniem, jakie musimy sobie zadać, jest nasza obecna forma. Czy czujemy się, jakbyśmy się dopiero co wybudzili ze snu zimowego, czy też jest odwrotnie? Plan treningowy musimy dostosować nie tylko do naszych celów, ale również do możliwości. W końcu co nam po treningu, po którym będziemy tak wyczerpani, że zaczniemy omijać siłownię jak ognia? Małe kroki to podstawa, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy.

Spacer czy bieganie?

Spacer oraz bieganie to najpopularniejsze, a zarazem najprostsze ćwiczenia, z jakich możemy skorzystać. Są one polecane nie tylko osobom początkującym, ale również zaawansowanym, którzy chcą utrzymać formę. Jakie z nich jest jednak najbardziej skuteczne i przynosi najlepsze rezultaty? Odpowiedź brzmi jak zwykle: to zależy.

Regularny spacer przyda się osobie w każdym wieku. Nie potrzebujemy do niego żadnych przygotowań. Wystarczy udać się do parku czy do lasu, aby zadbać w ten sposób o siebie, a zarazem dotlenić organizm. Zaletami spaceru są:

 • przeciwdziałanie osteoporozie;
 • wzmocnienie układu odpornościowego;
 • rozładowanie stresu;
 • zapobieganie cukrzycy oraz nadciśnieniu;
 • poprawa samopoczucia.

CZYTAJ TAKŻE: Spacer jako aktywność fizyczna

Jak na tym tle prezentuje się bieganie? Również nie można odmówić jemu zalet. Wymaga jednak większego przygotowania. Wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Poza tym nie zapominajmy o rozgrzewce. Dzięki niej unikniemy kontuzji, a trening będzie łatwiejszy. Warto rozpocząć bieganie, jeśli zależy nam na:

 • spaleniu kalorii;
 • zwiększeniu kondycji fizycznej;
 • wzmocnieniu mięśni;
 • zachowaniu prawidłowej masy ciała;
 • zmniejszeniu ryzyka chorób układu krążenia oraz cukrzycy.

Patrząc na powyższe zalety, trudno się zdecydować czy wybrać spacer, czy bieganie. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę ze sportem, regularne spacerowanie pomoże nam w budowaniu formy. Warto jednak wprowadzić jednocześnie biegi, dostosowane do naszych możliwości. Tym sposobem, będzie nam łatwiej zadbać o kondycję fizyczną i nie zniechęcimy do dalszych ćwiczeń.

A może trening siłowy?

Bieganie oraz spacer to nie jedyne sposoby na budowę formy na lato. Co prawda, pozwolą nam one zwiększyć wydolność organizmu, ale nie przyczynią się do rozbudowy masy mięśniowej. To nam może dać tylko trening siłowy. Co powinniśmy wiedzieć, zanim odwiedzimy najbliższą siłownię?

Osobom początkującym może być niezwykle trudno odnaleźć się w klubach fitness i siłowniach. Przy tak dużej ilości sprzętów oraz ciężarów, możemy nie wiedzieć, od czego zacząć. Do tego może nas demotywować widok dobrze wysportowanych osób. Bez pomocy się zatem nie obejdzie.

Najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po poradę trenera personalnego. Przeprowadzenie z nim wspólnych, pierwszych treningów pomoże nam się poczuć pewniej na siłowni. Co więcej, taka osoba zadba o to, aby trening siłowy był dla nas bezpieczny. Zwróci on zatem uwagę na technikę wykonywania ćwiczeń oraz dobór ciężarów. Dzięki temu będziemy ćwiczyć skutecznie i szybciej zauważymy efekty.

Jak zatem zbudować formę na lato? Dobre chęci nie wystarczą. Warto przełamać się i zacząć dbać o swoją kondycję fizyczną już teraz. Metodą małych kroków możemy pokonać nasze ograniczenia oraz poczuć się dobrze z własnym ciałem.

Share and Enjoy:
 • Facebook
 • Poleć
 • Wykop
 • Śledzik
 • Twitter