Narkomania – jak rozpoznać i pomóc osobie uzależnionej

Według Światowego Raportu o Narkotykach z 2016 r. problem narkomanii dotyczy 29 milionów osób. Po narkotyki sięgają nie tylko dorośli. Do doświadczeń związanych z paleniem marihuany przyznaje się 20% polskich 15-latków. Uczniowie gimnazjów nierzadko deklarują też, że wiedzą, od kogo można zdobyć mocniejsze substancje . Leczenie narkomanii przynosi najlepsze efekty wtedy, gdy rozpocznie się je we wczesnym stadium choroby, dlatego warto wiedzieć, jak ją rozpoznać i jakie działania podjąć.

Objawy zażywania narkotyków
Popularna przed laty kampania reklamowa zachęcała rodziców do tego, żeby zwracali uwagę na źrenice swoich dzieci. To prawda, że ich rozszerzenie lub zwężenie może być oznaką zażywania narkotyków, ale istnieją także inne objawy, które powinny wzbudzić czujność opiekunów. Zażywaniu narkotyków zazwyczaj towarzyszą zmiany zachowania. Wahania nastroju, napady agresji lub euforii, nieuzasadnione ataki śmiechu lub zamknięcie się w sobie to symptomy często występujące u osób przyjmujących narkotyki. U młodzieży nierzadko łączy się to ze zmianą znajomych i zainteresowań oraz sposobu ubierania. Kolejnym niepokojącym objawem jest powracający katar i krwotoki z nosa, które występują szczególnie u osób zażywających substancje wziewne, kokainę i amfetaminę. Inne objawy, na jakie warto zwrócić uwagę, to zanik łaknienia i spadek masy ciała, zaczerwienienie oczu i stany zapalne spojówek, zaburzenia snu, drżenie mięśni oraz bladość cery i zmiany skórne w pobliżu ust i nosa.

Jak wygląd leczenie narkomanii
W przypadku uzależnienia od narkotyków konieczne jest przeprowadzenie detoksykacji organizmu. Osoba stosująca używki powinna znaleźć się w specjalistycznym ośrodku, ponieważ objawy odstawienne, jakie występują podczas odtrucia, są bardzo dokuczliwe, a w poważniejszych przypadkach stanowią zagrożenie dla życia. W placówkach specjalizujących się w leczeniu uzależnień, takich jak Droga Powrotna, pacjenci mają zagwarantowaną całodobową pomoc doświadczonych pielęgniarek, a przed rozpoczęciem detoksu są badani przez lekarza psychiatrę, który dba o to, żeby zapewnić leczonemu pełne bezpieczeństwo w trakcie odtruwania. Detoksykacja zazwyczaj trwa do pięciu dni. Po jej zakończeniu osoba uzależniona od narkotyków rozpoczyna psychoterapię, której program powinien być dostosowany do jej indywidualnych potrzeb. Obecnie w leczeniu narkomanii wykorzystuje się terapię grupową oraz indywidualną.

Be the first to comment on "Narkomania – jak rozpoznać i pomóc osobie uzależnionej"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.