Najlepsze zioła

Wybrane zioła to doskonały dodatek do dań przyrządzonych zarówno z mięs, ryb, jak i do potraw wegetariańskich. Do najsmaczniejszych, a także najbardziej lubianych ziół zalicza się bazylia, której wyjątkowy, lekko anyżkowy aromat jest bardzo charakterystyczny. Bazylia najczęściej używana jest w kuchni morza śródziemnego. Bazylia świetnie łączy się z pomidorami i mozzarellą – właśnie te trzy składniki zmieszane razem z oliwą i sosem balsamicznym tworzą sławną sałatkę caprese czyli z miasta Capri.

Innym aromatycznym ziołem, które znalazło szerokie zastosowanie w kuchni jest kolendra. Szczególnie często kolendra używana jest w Azji jako dodatek do sosów i posiłków curry – np. w Indiach, Chinach, a także w Meksyku. Kolendra doceniona została na dużej ilości konkursów, na których nadawano jej tytuł zioła roku. Lubczyk to tak zwane zioło miłości – ma mocny smak, a składniki zawarte w jego liściach pozytywnie działają nie tylko na krążenie i przemianę materii, ale też na smak przygotowywanych dań, których jest on składnikiem. Działanie innego popularnego zioła jest zupełnie odmienne, melisa bowiem działa uspokajająco i kojąco. Powoduje, że mija stres, a rozluźnienie mięśni umożliwia szybszą regenerację i wypoczynek.

Liście melisy wykorzystywane są do sporządzenia naparu, a w sklepach dostępne są gotowe ekspresowe herbatki ziołowe posiadające w składzie melisę. Liście melisy mogą być również wykorzystywane do dekoracji podawanych potraw i w sałatkach z sałaty czy rukoli. Choć pokrzywa kojarzy się nie rzadko z czasami młodości, kiedy była przyczyną piekących oparzeń podczas gier i zabaw na łonie natury, to stanowi dobrodajne zioło, którego właściwości dostrzegają osoby cierpiące na różnorodne dolegliwości. Liście młodej pokrzywy mogą być też wykorzystywane do przyrządzania sałatek i dekoracji dań. Suszona pokrzywa ma właściwości zapachowe, przez co jest chętnie stosowana jako naturalny aromat w szafach, garderobach i wnękach.

Pozostałymi szeroko rozpowszechnionymi ziołami używanymi w kuchni jest rozmaryn i tymianek. Wchodzą one w skład mieszanki ziół, której rozpowszechniona nazwa odnosi się do regionu Włoch – Prowansji, od której zioła prowansalskie wzięły swoją nazwę.