Najlepsze sposoby na rzucenie palenia

O tym, jak trudno wyjść z nałogu nikotynowego, nie trzeba nikogo przekonywać. Palenie to potrzeba, od której uzależnił się przede wszystkim nasz organizm i bardzo trudno go od tego odzwyczaić. Niektórym jednak się udaje. Jak?

1. Na początku ustalmy powód

„Rzucam, bo palenie szkodzi zdrowiu”, „Rzucam, bo to niezdrowe” – to za mało. Żeby powód nabrał sensu i przekonywał do działania, musi być jasno określony. Jasno, czyli precyzyjnie, wyraziście. Czasami może wydawać się „lekki”, ale to tylko pozory – za tym zwykle kryje się coś więcej, coś głębszego. A więc powodem może być na przykład:

  • Bo za każdym razem, jak sięgam po papierosa, widzę nieszczęśliwą minę mojego dziecka
  • Bo moja żona nie chce mi dawać całusa
  • Bo podejrzanie dużo kaszlę
  • Bo kosztuje mnie to 400 zł miesięcznie – to duże marnotrawstwo

Dobrze sprecyzowany cel da większą motywację, niż suchy, ogólny slogan.

2. Rzucajmy powoli, bez pośpiechu

Jeśli nagle wyrzucimy do śmieci całą paczkę papierosów, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że następnego dnia kupimy nową. Albo nawet jeszcze tego samego dnia. Szybkie rzucanie raczej się tutaj nie sprawdzi, z uwagi na silne przyzwyczajenie mózgu do nikotyny. Sprawdza się natomiast metoda małych kroków, której stosowanie polega na stopniowym zmniejszaniu ilości wypalanych dziennie papierosów.

3. Nie wybierajmy metody „na ślepo”

Przed podjęciem decyzji o tym, jak rozprawimy się z nikotynowym głodem, powinniśmy poważnie się nad tym zastanowić – nie każda metoda może być dla nas dobra, chociażby w sensie zdrowotnym. Najłatwiej pójść do apteki i kupić plastry nikotynowe, ale może okazać się na przykład, że mamy niestabilną dławicę piersiową albo zaburzenia krążenia mózgowego – wtedy taki preparat nie jest wskazany. Najlepiej skonsultować sposób rzucenia papierosów ze specjalistą.

4. Rzucajmy razem z inną osobą

Wsparcie w takiej chwili jest bardzo ważne. A wzajemne wsparcie osób, które znajdują się w takiej samej sytuacji – bezcenne. Spróbujmy zatem namówić kogoś do oderwania się od nałogu.

5. Silna wola

Silna wola – łatwo powiedzieć. Jest faktem, że trudno ją sobie „wyhodować”. Ale są na nią sposoby. Zanim pozwoli ona na odmówienie sobie papierosa, można nauczyć się z jej pomocą odmawiać sobie rzeczy o mniejszym kalibrze, np. kupić kawałek tarty zamiast frytek. Warto też praktykować głęboki oddech przy relaksującej muzyce, krótkie albo dłuższe spacery i skupiać się na opanowaniu stresu. Dobrym ćwiczeniem na silną wolę jest również wyrobienie sobie jednego, dobrego nawyku (np. ścielenie rano łóżka, śniadaniem przed wyjściem do pracy etc.). I jeszcze jedno: zawsze wierzmy w siebie i swoje możliwości. Gdy już opanujemy te „małe rzeczy”, łatwiej nam będzie odmówić sobie papierosa.

Więcej medycznych porad można znaleźć na stronie www.medicreporters.com

Be the first to comment on "Najlepsze sposoby na rzucenie palenia"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.