Na co zwracać uwagę wybierając monety bulionowe?

Zapewne to tytułowe pytanie-dylemat zdaje zadawać sobie wielu z tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z inwestowaniem w złoto o takiej formie. Mamy nadzieję, że poniższy tekst przynajmniej w jakimś stopniu rozwieje wątpliwości.

Nie da się w żaden sposób ukryć, że najważniejszym czynnikiem, jest tu ten finansowy. Przed dodaniem jakiejś monety do swego portfolio, warto sprawdzić która moneta ma w swej serii dużo nominałów. Różnorodność pozwala bowiem wtedy wybrać spośród tańszych egzemplarzy. Doskonałym przykładem jest tu emitowana w Austrii moneta Filharmonik. W jej przypadku, prócz monet, za które trzeba zapłacić spore pieniądze, znajdziemy także nominał 1/25 uncji. Przy odrobinie szczęścia, jedną z takich monet znajdziemy już nawet za kilkaset złoty. Jasne… W dobie szalonej inflacji, każdy nieco większy wydatek trzeba przemyśleć, jednak trzeba też przyznać, że jest to relatywnie niska cena. Taki wybór będzie polecany zwłaszcza tym, których inwestycyjne zaplecze znajduje się dopiero w fazie tworzenia.

Kolejnym sporym potencjałem numizmatów lokacyjnych, jest także ten kolekcjonerski. Z tego też powodu, wybierając którąś z serii, dobrze będzie, jeśli monety będą różniły się w jej obrębie. Taka unikatowość może stać się pożądana, a to z kolei przełoży się na odpowiednio wyższą cenę wśród pasjonatów szeroko rozumianej numizmatyki. Jeśli chodzi o edycje posiadające wymieniony wyżej atut, można do nich zaliczyć choćby Chińską Złotą Pandę oraz serię Gold Nugget. Zależnie od roku emisji, żadna z monet nie jest identyczna z tą emitowaną w roku poprzednim. Warto więc rozważyć także i tę kwestię. Tym bardziej, jeśli wiemy, że obie serie w dalszym ciągu – mimo kilkudziesięciu lat obecności na rynku – wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością.

W przypadku tego typu produktów niezwykle ważna jest jakość. Właśnie dlatego, wybierajmy monety, za których wytwarzanie odpowiadają mennice już uznane w środowisku. Tutaj na czoło wysuwają się takie miejsca jak: Rand Rafinery (RPA) Perth Mint (Australia) czy Royal Mint (Wielka Brytania). Wszyscy ci producenci to niemal gwarancja tego, że gdy zamówimy którąś z monet, do jej jakości nie będzie zarzutów.

Ostatnim (przynajmniej w tym tekście) ale niemniej ważnym aspektem, są źródła, z jakiś kupujemy konkretne egzemplarze. By uniknąć niepotrzebnych rozczarowań lub po prostu straty pieniędzy, dobrze będzie nabywać je u renomowanych dystrybutorów, którzy są od lat obecni w tym sektorze rynku. Tym bardziej, że wtedy otrzymamy nie tylko produkt sam w sobie, ale także fachowe doradztwo. Konsultanci cierpliwie i wyczerpująco odpowiedzą na każde nurtujące przyszłego inwestora pytanie. Ponadto obsługa klienta zwykle przeprowadzana jest w takich miejscach sprawnie i z wyrozumiałością dla potrzeb wielu klientów.

Bez względu na to czy chcemy zakupić czy sprzedać monety, powinniśmy zrobić to u sprawdzonego dealera złota.. Jednym z takich podmiotów na rynku jest Tavex, firma z ponad 30letniem doświadczeniem. To właśnie tutaj zakupimy zarówno złoto, srebro i platynę. A także poznamy jedną z najbogatszych tablic walutowych w kraju, z dostępnością od ręki. Co więcej, firma Tavex realizuje misję, która zakłada, że każdy banknot ma swoją wartość, przez co podjęła się skupu wycofanych walut. Stare funty zatem przestają być dla posiadaczy wycofanych serii problemem.