Kupujemy bliźniaka

Wybierając dom, w którym teoretycznie mamy spędzić całe swoje życie kierujemy się różnymi argumentami. Jednym zależy na bliskim otoczeniu domu, drugim na dobrze zorganizowanej komunikacji publicznej, jeszcze innym na cenie działki. W końcu to pieniądze odgrywają zazwyczaj główną rolę. Stąd tak duże ostatnio zainteresowanie budową domów szeregowych a nie wolno stojących.

Oczywiście dom jednorodzinny na wiele plusów. Mamy duży ogród, który pozwala nam na prywatność i oddzielenie się od sąsiada, możliwość zaaranżowania zieleni oraz ostawienie nietuzinkowego domu. W perspektywie zakupu takiej działki jest to jednak wydatek dość dużego rzędu. Nie mówiąc już o pieniądzach wydanych na jej późniejszą eksploatację.

Zatem szukając tańszej alternatywy wybieramy modne działki szeregowe. One również mają swoje plusy. Osiedle z takimi domkami jest zazwyczaj bardzo ładnie zaplanowane. Wszystko ma swoje miejsce, swoje kształty i kolory dobrane tak by nic nie odbiegało od reszty. Nie ma zatem możliwości że nasz dom będzie stał w pobliżu zaniedbanego domu.

Wiele osób broni się od zakupu takiego domu tłumacząc to brakiem prywatności i uciążliwością ze strony sąsiadów. Nie jest to jednak standard. Aby w pełni cieszyć się domem i działką wystarczy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad.

Podstawowym elementem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę to ściana, która będzie łączyła nasz dom z domem sąsiada. Co powinno ją charakteryzować? Przede wszystkim odpowiednia grubość na kilkadziesiąt centymetrów. Dodatkowo musi być ona masywna i murowana. Najlepszym wyjściem będzie ściana podwójna, w środku wypełniona wełną mineralną. Warto o tym wiedzieć, ponieważ nie wszyscy sąsiedzi muszą się okazać cichymi lokatorami. Przy natknięciu się na uciążliwych sąsiadów dobra ściana to podstawa.

Ważne! Izolację akustyczną ściany będą zmniejszały wszelkie przewody wentylacyjne, kanalizacyjne w nią wbudowane.

To jeszcze nie koniec. Jeśli już upewnimy się że ściany w naszej zabudowie szeregowej są solidne musimy wybrać konkretny dom. Możemy oczywiście wybrać ten, który znajduje się na krańcu lub w środku zabudowy szeregowej. Wybór jest dość trudny.

Dom na skraju na pewno będzie trzeba ogrzewać z większą mocą niż dom w środku zabudowy. Wiąże się to ze ścianą szczytową, która nie jest osłonięta żadną zabudową.

Z kolei działka domu na końcu zabudowy jest zazwyczaj nieco większa i ma ogród oddzielony od działki sąsiada, przez co zyskujemy na większej prywatności.

Dylemat jest zatem taki: większą prywatność kontra większe wydatki eksploatacyjne.

Myśląc przyszłościowo, dobrze zaprojektowany dom będzie nam łatwiej sprzedać. Z pewnością cena nieruchomości będzie atrakcyjna.

Ważne:

  • Standardowa szerokość domów szeregowych to około 6-8 metrów,
  • Kluczowa w zabudowie szeregowej jest ściana łącząca nasz dom z domem sąsiada,
  • Tarasy w zabudowie szeregowej powinny być duże i rozdzielone odpowiednią ścianką,
  • Przy zabudowie szeregowej możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu, przyłączach telekomunikacyjnych, kanalizacyjnych, wodnych,
  • Standardowe powierzchnie działki bliźniaka to około 200 m2, z garażem około 450 m2

2 Comments on "Kupujemy bliźniaka"

  1. Ja mogę się zdecydowac na bliźniaka tylko w mieście,
    a tak mieszkajac poza miastem, to jednak wolę miec kawałek własnego ogródka – nawet jeśli miałoby sie to wiązać z brakiem kanalizacji i kupowaniem jakichś skomplikowanych szamb czy oczyszczalni przydomowych (jak tutaj).

  2. In-formatorRules | 9 lutego, 2013 at 12:45 |

    Apropos szamba wspomnianego – ciekawe jak w takim bliźniaku by się sprawę kanalizacji rozwiązało (zakładając, że nie ma miejskiej). Czy sąsiad zgodziłby się na wspólne oczyszczalnie ścieków na dwa domy, czy wspólne szambo, czy też potem człowiek musiałby sam płacić, a sasiad nieczystościami zasilałby ogródek…
    wiecie, różnie jest na wsi.

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.