Kupno mieszkania w Krakowie – ważne aspekty

Kupno mieszkania jest ostatecznym celem wielu osób. Nie jest to jednak takie proste i trzeba podjąć wiele kroków, aby to osiągnąć! Na co musisz zwrócić uwagę, zanim kupisz mieszkanie w Krakowie? Podpowiadamy!

Warunki finansowe

Od tego, jaką kwotą dysponujesz, zależy, jakie mieszkanie będzie odpowiednie dla Twoich potrzeb. Wiele osób nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę, wówczas należy sprawdzić, jaką mamy zdolność kredytową. Określenie finansów jest bardzo ważne w kontekście dalszych poszukiwań.

Rynek wtórny czy pierwotny?

Należy zastanowić się również, na jakim rynku będziemy szukać mieszkania. Rynek pierwotny to nowe mieszkanie od dewelopera. Mamy wówczas ten komfort, że szybko zyskujemy kontrolę nad etapami budowy, możemy coś zmieniać, modyfikować. Wszystko jest nowe i gotowe do wprowadzenia się. Jesteśmy pierwszymi właścicielami. Minusem jest jednak to, że często na takie mieszkanie się długo czeka.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym (czyli z drugiej ręki) może być dobrą opcją, gdy chcemy kupić nieruchomość od razu, ale wiemy, że mogą tam panować również potencjalnie gorsze warunki niż w przypadku nieruchomości pierwotnych. Jeśli nasz budżet nie jest wystarczająco elastyczny, zakup po tej stronie może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, dlatego ważne jest, aby przed podjęciem takiej decyzji rozważyć wszystkie potencjalne wady.

Lokalizacja

Jeśli planujesz zakup domu, zastanów się, ile czasu zajmie Ci dojazd do pracy i czy w okolicy znajdują się interesujące Cię placówki edukacyjne. Jakie połączenia chcesz mieć w pobliżu? Wiele może się zmienić, jeśli chodzi o wybór miejsca zamieszkania! Lokalizacja jest o tyle ważna, że musi być dopasowana do naszych preferencji. Możemy szukać miejsca, w którym dużo się dzieje, zazwyczaj są to okolice centrum, albo takiego, w którym jest spokojnie – to zazwyczaj obrzeża. W przypadku Krakowa na przykład osiedle przy Piasta Kołodzieja łączy w sobie spokój przedmieść, ale jest też bardzo dobrze skomunikowane.

Powierzchnia i rozkład

Liczba i rodzaj pomieszczeń w mieszkaniu może być bardzo indywidualna. Ważne jest, aby zastanowić się, ile osób będzie w nim mieszkać, czy potrzebne są oddzielne pomieszczenia na biuro lub szafę/schowek; należy również pomyśleć o tym, jakie preferencje projektowe mają wszyscy, jeśli chodzi o wystrój wnętrz – czy chcą, aby ich część dzienna była połączona z sypialnią? Jeśli nie, to każdy z członków może mieć swoją prywatną kwaterę, dzieląc jednocześnie niektóre wspólne pomieszczenia, np. kuchnię z jadalnią, jeśli to się lepiej sprawdza?