Kotyliony na wesele i nie tylko

Kotyliony wywodzą się z Francji, choć dzisiaj tak naprawdę mało kto o tym wie. Jest to bardzo specyficzny rodzaj kokardy, który używany jest przeważnie do zbiorowej zabawy tanecznej, która gości na weselach. Dziś wprawdzie nie jest ona już tak popularna jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu, jednak wciąż ma rzeszę zwolenników. Podczas tejże zabawy tanecznej wszystkie pary tancerzy biorące w niej udział przypinają takie właśnie oto ozdobne, można powiedzieć, znaczniki albo kokardy, do swych piersi, które oczywiście zwane są przede wszystkim kotylionami.

Przeważnie są to małe wstążeczki, rozetki, kokardy czy nawet bukieciki, które wzorowane są po prostu na orderach. Pary tancerzy, który posiadają takie same kotyliony są na starcie zabawy od siebie oddzielane i mają za zadanie odnaleźć siebie nawzajem na sali tanecznej i skończyć zabawę tańcząc właśnie z partnerką czy partnerem o jednakowy wzorze czy kolorze kotyliona. Nad całą zabawą przeważnie pieczę sprawuje doświadczony wodzirej, dzięki czemu wszyscy uczestnicy bawią się jeszcze lepiej. Z reguły zakładanie tych samych par kotylionów uczestnikom zabawy jest z góry zaplanowane, można by powiedzieć ustawione, aby wszyscy byli zadowoleni.

Kotylionów używamy oczywiście również  podczas bali karnawałowych w celu uatrakcyjnienia zabawy lub oznaczenia par przybyłych na bal razem. Głównym jednak przeznaczeniem kotylionów w Polsce są święta narodowe a w szczególności  ?3 maja? święto konstytucji kiedy to różne organizacje rządowe czy samorządowe rozdają okrągłe przypinki, zrobione z materiału lub papieru wokół których znajduje się wstążka lub kokarda. Te ozdoby mają kolory barw narodowych Polski czyli czerwony i biały. Ich głównym celem jest nawiązanie do tradycji i demonstracja patriotyzmu oraz przywiązania do barw narodowych.

Be the first to comment on "Kotyliony na wesele i nie tylko"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.