Kategorie uprawnień na obsługę wózków widłowych

Supermarkety, magazyny, hurtownie czy składy towarowe to tylko niektóre miejsca, do obsługi których niezbędne są wózki widłowe, a zatem również ich operatorzy. Jakie uprawnienia należy zdobyć, by móc wykonywać zawód operatora wózka widłowego?

Kto nadaje uprawniania na obsługę wózków widłowych?

Wózki widłowe (wózki jezdniowe) należą do kategorii urządzeń transportu bliskiego, toteż podobnie jak w przypadku dźwigów i żurawi, kontrolą ich eksploatacji zajmuje się Urząd Dozoru Technicznego – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy IPZ. UDT nadaje też uprawnienia do obsługi wózków widłowych oraz przygotowuje lub zatwierdza programy szkoleniowe dla operatorów wózków.

Kategorie uprawnień na obsługę wózków widłowych

Kategorie uprawnień na wózki widłowe dzieli się ze względu na rodzaj i przeznaczenie urządzeń.

  • III WJO – uprawnia do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych prowadzonych i sterowanych zdalnie;
  • II WJO – uprawnia do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych poza wózkami specjalizowanymi;
  • I WJO – uprawnia do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych, w tym również wózków specjalizowanych. Do wózków specjalizowanych zaliczamy urządzenia z ze zmiennym wysięgiem oraz wózki, których operatorzy są podnoszeni razem z ładunkiem.

Operator wózka widłowego, który legitymuje się kwalifikacją I WJO, faktycznie może posługiwać się sprzętem z każdej niższej kategorii; z kolei kategoria II WJO uprawnia do korzystania ze sprzętu z kategorii niższej, jednak uniemożliwia prowadzenia wózków z grupy III WJO.

Czy warto starać się o kwalifikację UDT?

Kwalifikacja UDT nie jest jedyną możliwą drogą do zdobycia uprawnień na obsługę wózków widłowych, niemniej zdecydowanie najbardziej opłacalną dla operatora. Alternatywą jest zdobycie wewnętrznych uprawnień, które niestety obowiązują wyłącznie na terenie konkretnego zakładu pracy.

Inną możliwością zdobycia uprawnień do poruszania się wózkami widłowymi jest wyrobienie książeczki Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, jednak w przypadku tej kwalifikacji musimy liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami kursów i egzaminów.

Share and Enjoy:
  • Facebook
  • Poleć
  • Wykop
  • Śledzik
  • Twitter

Be the first to comment on "Kategorie uprawnień na obsługę wózków widłowych"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.