Jak wybrać strugi ręczne

Nie od dzisiaj wiadomo, że mężczyzna powinien być w domu złotą rączką. Jednak żeby było to możliwe, należy najpierw zadbać o wyposażenie jego skrzynki z narzędziami, dopiero wtedy stanie się to w pełni możliwe. Ważnym sprzętem w skrzynce każdego mężczyzny są z pewnością strugi ręczne do drewna, których najważniejszym zastosowaniem jest przede wszystkim wykończenie ale także wyrównywanie i wygładzanie obrobionego drewna. Nie musimy się jednak ograniczać tylko do produktów wykonanych z czystego drewna, gdyż drewnopodobne materiały takie jak płyty wiórowe sprawdzą się równie dobrze przy tym sprzęcie.

Strugi na rynku są bardzo różne, często wraz z jakością urządzenie rośnie też jego cena, tak jak w przypadku każdej innej rzeczy. Bardzo często spotykanym rodzajem strugów są na przykład zdzieraki, których zadaniem jest powierzchowna obróbka drewna. Równak najlepiej sprawdzi się przy wstępnym wyrównywaniu powierzchni drewna bądź też płyty. Jeśli zależy nam na wygładzeniu powierzchni, to przyda nam się gładzik. Do wygładzenia większej powierzchni przyda nam się spust. Kątnik będzie niezbędny do pogłębiania wrębów, a kręgadło ? do obróbki elementów okrągłych. Zazwyczaj w skład budowy takiego struga wchodzi korpus (może być wykonany z metalu albo drewna)i ostrze (jedno lub kilka). Bardzo popularną nazwą na strugi ręczne jest zamienna nazwa hebel, która pochodzi z języka niemieckiego i bardzo często wykorzystywana jest w słownictwie związanym ze stolarstwem i ciesielstwem.

Strugi ręczne to także urządzenie, które bardzo często wykorzystywane jest w przypadku robienia wpustów i wrębów nawet w przypadku, kiedy projekt jest bardzo złożony. Obecnie najczęściej możemy je spotkać w stolarstwie artystycznym, gdyż praca z nimi, chociaż bardzo efektywna, potrafi być również bardzo żmudna. Również renowacja antyków to dziedzina, w której popularny hebel świetnie się odnajduje, ze względu na dbałość o detale.  Strugi dzisiaj z pewnością są wykorzystywane rzadziej niż kilkanaście lat temu, ze względu na rozwój stolarstwa, jednak ich rola jest niezastąpiona.

Be the first to comment on "Jak wybrać strugi ręczne"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.