Jak wybrać przenośny basen do ogrodu?

Duże baseny przenośne robią w ostatnich czasach prawdziwą karierę. Nie ma w tym nic dziwnego: są stosunkowo tanie i wytrzymałe. Dzięki nowoczesnym technologiom, produkuje się je z tworzyw na tyle odpornych, że można wlać do takiego basenu nawet kilka metrów sześciennych wody bez obaw o pęknięcie. Dlatego coraz więcej osób rezygnuje z pomysłu budowania basenu ziemnego na rzecz zakupu jednego z basenów przenośnych. Sprawdźmy poniżej, jaki mamy wybór.

Spośród basenów przenośnych dostępnych na rynku, najbardziej popularne są baseny dmuchane, rozporowe i stelażowe. Oferta sklepów z basenami obejmuje zarówno wersje okrojone, przeznaczone dla dzieci, które możemy kupić już za mniej niż 300 zł, jak i wielkogabarytowe baseny stelażowe, które w niczym nie ustępują tradycyjnym basenom kopanym w ziemi. Rozrzut jest naprawdę duży, dlatego zakupu powinniśmy dokonać po przemyśleniu naszych potrzeb.

Baseny dmuchane

Jeśli kupujemy basen głównie z myślą o dzieciach, a nasz budżet jest okrojony, wówczas dobrze jest rozważyć baseny dmuchane. Jeszcze 15 lat temu baseny dmuchane kojarzyły nam się z chińskimi wyrobami, których kolory blakły już po kilku tygodniach spędzonych na słońcu, a sam basen nigdy nie służył dłużej niż przez jeden sezon. Szybko powstawały w nim dziury, których nie sposób było nawet załatać. Dziś, na szczęście, dostęp do dobrych jakościowo materiałów jest o wiele prostszy. Oznacza to, że za stosunkowo niewielką cenę można kupić basen jednego z europejskich dystrybutorów, wyspecjalizowanych w dostarczaniu sprzętu ogrodowego najwyższej klasy. W tym przypadku nie dość, że możemy być pewni, że posłuży nam dłużej niż przez jeden sezon, to w dodatku wybór dotyczący wzorów i kolorów może być zaskakujący. Wystarczy popatrzeć na zdjęcie poniżej.

basen-3

Mały basen dmuchany

Jak widać, może być to na przykład mały model o średnicy półtora metra. Sprawi on mnóstwo radości najmłodszym. Może to być też przestrzenny basen z niskimi ściankami, przeznaczony do nieco większych ogrodów. Doskonale sprawdzi się, gdy nasze dziecko chętnie zaprasza do siebie rówieśników. Kupując taki basen, zapewnimy dzieciom zabawę na całe lato.

Baseny rozporowe

Do nieco bardziej zaawansowanej kategorii należą baseny rozporowe. Są zdecydowanie głębsze. W zależności od ilości wody, którą do nich nalejemy, ich ścianki mogą sięgać nawet 1,5 m. W basenie tej głębokości dzieci powinny kąpać się pod nadzorem dorosłych.

Baseny rozporowe zwykle mają okrągły lub owalny kształt, a ich średnica przeciętnie wynosi ok. 2 do 4 m. Ceny modeli tej wielkości nie przekraczają 1000 zł. Są to optymalne propozycje dla rodzin z dziećmi. Dostarczą ochłodę w trakcie upałów i będą atrakcją wieczoru podczas imprez. Ich ogromną zaletą jest możliwość szybkiego rozłożenia: nie maja stelażu, nie mają też dmuchanych ścian bocznych. Poza tym, że trzeba się postarać o wyrównanie podłoża przed ich rozstawieniem w ogrodzie, nie trzeba robić właściwie nic. Wlewając wodę z ogrodowego węża, podnosimy stopniowo ścianki takiego basenu. Bez wody, basen rozporowy przybiera postać płaskiego naleśnika. Dzięki temu, jest plastyczny i nie sprawia problemu przy przechowywaniu w niewielkich schowkach.
Niektórzy producenci oferują baseny rozporowe powiększone, takie jak ten ze zdjęcia poniżej, do którego można dostać się jedynie przez drabinkę.

basen-4

Duży basen ogrodowy, źródło: Ogrodosfera

Basen stelażowy

Jeśli jednak marzymy o naprawdę dużym basenie przenośnym, wówczas należy rozważyć kupno basenu stelażowego. Dzięki stelażowi zbudowanemu z metalu lub z PCV, mogą przybierać właściwie dowolne rozmiary. W największych modelach może zmieścić się nawet 12 dorosłych osób. Mo zna w nich pływać lub nurkować. Są na tyle wysokie, że do wejścia do środka potrzebna jest drabinka. Można zainstalować w nich trampolinę. Niektórzy decydują się na wbudowanie takiego basenu w niecką ziemną. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które szukają tańszej alternatywy dla tradycyjnego, pełnego basenu murowanego z uzbrojonymi fundamentami. Wykorzystanie basenu stelażowego jako wypełnienia niecki jest zdecydowanie tańsze, zarówno jeśli chodzi o koszty budowy, jak i późniejszą eksploatację.

basen-2

Fot. basen na stelażu Intex, Ogrodosfera

Ogromną zaletą basenów stelażowych jest to, że są dostępne niemal w każdym dowolnym wymiarze. Początkowo, rozkładanie tego typu basenu może wydawać się nam skomplikowane. Jednakże modele tego typu sprzedawane są w sklepach wraz z wyczerpującą instrukcją obsługi. Niektórzy producenci decydują się także na emitowanie filmów instruktażowych, pokazujących krok po kroku, jak przebiega prawidłowy montaż takiego basenu.

Jak rozłożyć basen o stelażowej konstrukcji? Sprawdź na filmie instruktażowym

Share and Enjoy:
  • Facebook
  • Poleć
  • Wykop
  • Śledzik
  • Twitter

Be the first to comment on "Jak wybrać przenośny basen do ogrodu?"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.