Jak przezimować swojego klasyka?

Wszyscy wiedzą, że zima to największy wróg wszelkich young – i oldtimerów. To czas, kiedy należy samochód odpowiednio zabezpieczyć i pozwolić mu odpocząć przez kilka miesięcy, gdy na drogach leży nieprzyjazny śnieg i sól. Nasze trudy w przygotowaniu auta do zimowego snu zostaną nagrodzone wiosną, kiedy wyjedziemy na pierwszą przejażdżkę pięknym i sprawnym wozem.

Zimowe porządki

Starsza samochody mają swoje kaprysy i wymagają od swoich właścicieli specjalnego traktowania. Takie czynności są obce kierowcom, którzy posiadają np. nowe japońskie samochody osobowe. Zimowanie warto zacząć od znalezienia odpowiedniego miejsca, w którym nasz klasyk będzie mógł spokojnie zapaść w sen zimowy. Może to być  domowy garaż czy wiata, pod warunkiem jednak, że nie ma tam wilgoci.

Oczywiście najlepsze byłoby pomieszczenie ocieplane, ale nasz wóz na pewno będzie nam wdzięczny, gdy zapewnimy mu po prostu ochronę przed śniegiem i deszczem.

Przed wstawieniem auta do garażu należy je dokładnie umyć i wysprzątać. Warto zwrócić szczególną uwagę na takie miejsca, jak progi w drzwiach czy wszelkie załamania i zakamarki, np. przy klapie bagażnika. Samochód trzeba dokładnie osuszyć i nałożyć wosk dla ochrony lakieru. Wnętrze powinniśmy dobrze  odkurzyć i sprawdzić, czy  dywaniki lub inne elementy tapicerki nie są zawilgotniałe. Gdy wstawimy nasze auto do garażu, zostawmy lekko uchylone okna. Wilgoć, która mogła zebrać się we wnętrzu będzie miała szansę odparować, a my unikniemy zniszczonej tapicerki i przykrego zapachu.

Nie zapomnij o…

Zostawiając samochód do przezimowania, pamiętajmy o uzupełnieniu poziomu płynu chłodzącego, tak by był zalany do maksymalnego poziomu. Zapobiegniemy w ten sposób zbieraniu się pary wodnej w układzie chłodzenia. Zatankujmy też do pełna bak, aby nie zaczął gnić przez zimę. Należy sprawdzić również poziom naładowania akumulatora. Jeśli zostawimy go rozładowanym, możemy przyczynić się do spadku jego żywotności, a wiosną zaskoczą nas problemy z rozruchem. Elementy chromowane można natomiast  zabezpieczyć, przecierając je specjalnymi olejowymi preparatami.

Wstawiając samochód do garażu, możemy także postawić go na kobyłkach. Unikniemy tym samym odkształcania czy pękania opon oraz zapewnimy mu lepszą wentylację.

Przepływające pod spodem powietrze zmniejszy bowiem skraplanie się pary wodnej na elementach metalowych i umożliwi lepsze odparowanie wilgoci.

 

Share and Enjoy:
  • Facebook
  • Poleć
  • Wykop
  • Śledzik
  • Twitter

Be the first to comment on "Jak przezimować swojego klasyka?"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.