Jajka wielkanocne w polskiej tradycji

Przywykliśmy już do tego, że kolorowe jajka są nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych. To one są przecież symbolem rodzącego się życia, ich nietypowe barwy i oryginalne wzory przypominają nam przy tym, że każdorazowo stanowi ono powód do tego, aby się cieszyć.

W przeważającej liczbie polskich domów prezent na Walentynki pełni przede wszystkim funkcję ozdobną, w wielu regionach zachowały się jednak oryginalne zwyczaje, w których również odgrywają one niebanalną rolę. Chyba najpopularniejszy związany jest oczywiście z dzieleniem się wielkanocnym jajkiem w czasie niedzielnego śniadania. Najbliżsi wspólnie jedzą potrawy o symbolicznym znaczeniu życząc sobie pomyślności i spełnienia marzeń, dzielenie się jajkiem staje się więc potwierdzeniem naszej życzliwości i serdecznych uczuć w stosunku do otaczających nas osób.

Na wschodzie kraju nie zapomina się jednak i o tym, że jajko było ważnym elementem różnego rodzaju obrzędów również wtedy, gdy wiara chrześcijańska nie była jeszcze silnie zakorzeniona na polskich ziemiach. Malowane jajka uznawano za potężne amulety pomagające w skutecznej walce ze złem, do dziś więc w wielu wsiach możemy zetknąć się z tradycją trzykrotnego obchodzenia domostwa z pisankami po to, aby wygnać z niego złe moce, które zdążyły zaszyć się tam zimą. Często możemy spotkać się również z tradycją nakazująca spożywanie w niedzielę wielkanocną jajka z dodatkiem surowego chrzanu. Taka potrawa z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu ze względu na bardzo ostry smak, nie brakuje jednak osób przekonanych o tym, że pomaga ona w wypalaniu grzechów, które zalęgły się w naszej duszy w czasie mroźnej zimy. Jajka wielkanocne są centralnym punktem wielu pięknych zwyczajów, o których warto pamiętać nie tylko w czasie wiosennych świąt.