Inteligentne rolety – sterowanie roletami w domu.

Nowoczesne rozwiązania z zakresu smart home, czyli domu maksymalnie ułatwiającego życie przy pomocy różnych technologicznych nowinek, cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Trudno się temu dziwić! Wybór takich metod pozwala oszczędzać czas i racjonalniej gospodarować domową energią! Jak w tej roli sprawdzają się sterowane rolety?

Pojawienie się w domu systemu sterowania rolet to więcej korzyści, niż można przypuszczać. Koniec z bieganiem od okna do okna, żeby zaciągnąć rolety na noc, albo podnieść z rana. Koniec nieestetycznie wiszących sznurków, które mogą kusić do psot kota czy inne domowe zwierzęta i koniec marnowania czasu na coś, co może zrobić sprytnie zaprogramowana instalacja.

Jak działają sterowane rolety?

Nowoczesne, inteligentne rolety to nic innego jak dobrze przemyślany mechanizm, który pozwala nam zdalnie sterować wszystkim tym, co jest związane z roletą. Dużą wygodę zapewnia tu zarówno możliwość automatycznego zaprogramowania rolet na podnoszenie lub zaciąganie o konkretnej godzinie, jak i dodatek w postaci praktycznego pilota. Bez wstawania z kanapy można dosłownie w kilka sekund podnieść wszystkie rolety w górę, lub zdecydować o uniesieniu tylko jednej! Taka technologia nie zajmuje niepotrzebnego miejsca, a cały system jest wbudowany w roletę, dla maksymalnego komfortu mieszkańców. Od chwili założenia w domu takiej sprytnej (smart home!) instalacji, można się cieszyć swobodą działania i mieć pod kontrolą wszystko, na czym nam zależy, bez konieczności wstawania.

Każda taka roleta wyposażona jest w specjalny napęd (na podobnej zasadzie działa w domach system inteligentnego sterowania oświetleniem, ogrzewaniem czy nawet kominkiem), dzięki któremu całość jest energooszczędna i pozwala na takie dostosowanie do pory dnia czy roku, by optymalnie zarządzać energią i co za tym idzie, płacić niższe rachunki. Jak to działa? Dla przykładu, przy uchylonym oknie, dobrze zaprogramowany system „wyczuje” nadmiar słońca w gorące dni i zwinie roletę tak, żeby wnętrze domu nie nagrzewało się do wyższej temperatury niż przyjemna. Dzieje się to nawet wówczas, gdy nikogo nie ma w domu! Podobnie, gdy zimą, temperatura w domu spada, system podniesie rolety do góry, żeby dopuścić do środka więcej ogrzewającego światła.

Aplikacje i połączenie funkcjonalności

Większość systemów inteligentnych rolet opiera się także na specjalnej aplikacji. Wystarczy ją pobrać na swój smartfon, by móc dodatkowo mieć wgląd w działanie całości i w razie potrzeby zmienić ustawienia na takie, jakie najbardziej nam odpowiadają.

Dobrze jest łączyć ze sobą wszystkie możliwości sterowania domem – kompleksowy smart home, wyposażony w sterowanie roletami, ogrzewaniem, wentylacją czy nawet temperaturą wody i wilgotnością domowego powietrza, zapewni mieszkańcom danej nieruchomości optymalne warunki do wypoczynku po pracy.