Instalacje energetyczne z odnawialnymi źródłami energii

Odnawialne źródła energii są skrzętnie propagowane w mediach. Systemy ogrzewania połączone z wytwarzaniem energii elektrycznej, stanowią zdawałoby się podwójną korzyść.

Czy rozwiązania tego typu mają jednak ekonomiczne uzasadnienie? Okazuje się, że nie zawsze. Dlatego każdą inwestycję należy dokładnie rozpatrzeć.

Na czym polega połączenie?

W wypadku małych domostw, instalacje kogeneracyjne sprawdzają się rzadko. Moc urządzeń skutecznie neguje ekonomiczny aspekt budowy. Zasada jest raczej prosta – im więcej produkujemy, tym całość zwróci się szybciej. Dlatego na rozwiązania kogeneracyjne decydują się w głównej mierze duże przedsiębiorstwa.

Co jednak możemy uznać za szeroko omawianą kogenerację? To jednoczesna produkcja ciepła i energii elektrycznej (a jest to tylko jedna z możliwości). Do grona tego typu projektów, możemy zaliczyć na przykład połączenie pompy ciepła z ogniwami fotowoltaicznymi. Stale trwają badania nad panelami hybrydowymi. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy ich wykorzystanie można uznać za opłacalne. Pomiędzy wynikami prac naukowych, powstają bowiem spore rozbieżności.

Ekologiczne czyli tanie…

Zdaje się, że ekologiczne źródła wytwarzania, należą do niezwykle tanich. Mówimy tu o czystej energii, którą otrzymujemy dzięki naturze. Niestety, ale praktyka mija się z teorią. Do stworzenia ogniw fotowoltaicznych, potrzeba na przykład krzemu. Proces utylizacji tego typu komponentów, bywa niezwykle uciążliwy.

Co więcej, opłacalność ekonomiczną determinują liczne dotacje. Tutaj rynek bywa zawrotny i opiera się na dużej nieprzewidywalności. Bez dotacji, większość instalacji nie ma racji bytu. Pokazały to chociażby polskie farmy wiatrowe, które w ubiegłym roku w ponad połowie (blisko 70%), przyniosły właścicielom straty.

Odnawialne źródła energii z rozsądkiem

Nie chodzi o to, aby promować konwencjonalne źródła. Odnawialne, mają bardzo ciekawą przyszłość. Każdą inwestycję musimy jednak rozpatrywać indywidualnie. Przed postawieniem instalacji, konieczny staje się szereg badań (dotyczących przykładowo warunków eksploatacyjnych).

Racjonalne wykorzystanie ,,ekologii”, pozwoli na zmniejszenie szkodliwych spalin. Przede wszystkim jednak, kogeneracja musi mieć podłoże finansowe. To właśnie na ogólny profit, liczą przede wszystkim inwestujący.

Share and Enjoy:
  • Facebook
  • Poleć
  • Wykop
  • Śledzik
  • Twitter

Be the first to comment on "Instalacje energetyczne z odnawialnymi źródłami energii"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.