Historia jonizatorów wody

Jonizatory wody to coraz popularniejsze urządzenia gospodarstwa domowego, które służą do zwiększania pH wody pitnej. Wykorzystują do tego elektrolizę, oddzielają ze strumienia wody związki kwasowe i zasadowe. Woda zasadowa, czyli woda alkaliczna, przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Choć w Polsce jonizatory wody wciąż są urządzeniami nieco zagadkowymi dla większości z nas, ich historia sięga kilkuset lat wstecz. Jest to historia niezwykle ciekawa, którą postanowiliśmy opowiedzieć w niniejszym artykule.

Woda alkaliczna – początki

Historia jonizatorów wody sięga już XIX wieku, kiedy Anthony Carlisle i William Nicholson odkryli zjawisko elektrolizy. Woda po prostu poddawana była działaniu prądu elektrycznego i rozdzielała się na pierwiastki składowe, a więc wodór i tlen. Nikt nie wiedział jednak wtedy, że w przyszłości badania nad właściwościami wody rozwiną się tak mocno, a tym bardziej że odpowiednio przygotowana woda, po prostu H2O, może działać tak korzystnie na zdrowie i samopoczucie człowieka. W roku 1931 Dr Machisue Suwa z Japonii zaczął badać, jaki wpływ ma woda zredukowana przez elektrolizę na rośliny i zwierzęta. W 1952 roku japoński naukowiec opracował pierwsze urządzenie, które produkowało zredukowaną wodę. W czasie badań i obserwacji zauważono, że zredukowana woda pomagała w uprawie ryżu. Nie trzeba było jej aż tak wiele, jak dotychczas, by uzyskać podobnie obfite plony. Wodę dr Suwa z Japonii nazwano „płynem Synnohl”. W 1960 roku założono stowarzyszenie naukowych badań medycznych nad płynem Synnohl. Już pięć lat później jonizatory wody, czyli urządzenia służące do przygotowywania wody alkalicznej, zostały uznane przez japońskie Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej za urządzenia medyczne. Badania nad wodą alkaliczną rozpoczęli także Rosjanie.

Nowoczesne jonizatory wody

Pierwsze jonizatory, które pojawiły się na rynku, miały budowę dzbankową. Przypominały czajnik elektryczny – mówi nam przedstawiciel firmy Global Water z Czeladzi. Produkowały tylko jedną, ograniczoną porcję wody zredukowanej. Jonizatory przepływowe pojawiły się na rynku dopiero pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. Od jonizatorów naczyniowych odróżnia je to, że na bieżąco przetwarzają wodę, która przepływa przez urządzenie. Szybko zyskały popularność w krajach, w których woda alkaliczna nie stanowiła żadnej zagadki. Były wygodne w obsłudze – wystarczyło nacisnąć przycisk, by pobrać wodę o prozdrowotnych właściwościach. W ostatnich latach wprowadzono wiele dodatkowych ulepszeń, dzięki którym jonizatory działają sprawniej i wyglądają nowocześniej. Dziś nie są to już dziwaczne dzbanki z szeregiem skomplikowanych przyłączy, tylko nowoczesne urządzenia, które wtapiają się w design sprzętów kuchennych. Płyty jonizujące, czyli elektrody, produkowane są z najwyższej jakości materiałów – tytanu i platyny. W jonizatorach znajduje się większa liczba elektrod, co podnosi skuteczność jonizacji. Specjalne wkłady filtrują wodę przed elektrolizą. Kupując jonizator sprawdzonej marki, od sprawdzonego dostawcy, mamy pewność, że woda będzie miała zasadowe pH i ujemne ORP. To inwestycja warta swojej ceny. To inwestycja w nasze zdrowie!

Be the first to comment on "Historia jonizatorów wody"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.