Gres szkliwiony, polerowany, a może techniczny? Jakie płytki położyć na tarasie?

Podczas urządzania domu nie bez znaczenia jest wybór płytek na taras. Na zewnątrz panują specyficzne warunki. Płytki podłogowe narażone są na szkodliwie działanie czynników atmosferycznych. Opady deszczu, niskie i wysokie temperatury, piasek nawiewany na płytki tarasowe, promienie UV – to wszystko nie pozostaje im obojętne. Płytki tarasowe muszą być wytrzymałe i przystosowane do wymagających warunków. Jakie płytki na taras wybrać? Czy gres szkliwiony będzie odpowiedni? A może na taras i balkon lepszy okaże się gres polerowany lub techniczny?

Gres szkliwiony – proces produkcji i właściwości gresu szkliwionego

Dużą popularnością cieszy się gres szkliwiony. Powstaje on z mieszanki piasku kwarcowego, mieszanki gliny, kaolinu, skalenia i różnych barwników. Kafle są wypalane i prasowane w bardzo wysokiej temperaturze, bo aż w 1200 stopniach Celsjusza. Później przychodzi czas na szkliwienie. Polega ono na nałożeniu na powierzchnię płytek warstwy szkliwa i barwników. Następnie ta warstwa zostaje utwardzona i tworzy ochronną powłokę. Trzeba przyznać, że ten rodzaj gresu prezentuje się świetnie pod względem wizualnym. Do złudzenia przypomina zwykłe płytki ceramiczne, ale jest od nich znacznie bardziej wytrzymały. Co więcej, dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej, więc z pewnością każdy wybierze pasujący odcień.

Gres polerowany – o czym pamiętać, decydując się na gres polerowany jako pokrycie podłogi tarasu

Gres polerowany powstaje w bardzo podobny sposób jak szkliwiony, jednak warto nadmienić, że dodatkowy proces polerowania płytki powoduje otwarcie mikroporów. Struktura gresu polerowanego nie jest już tak zwarta, przez co staje się bardziej nasiąkliwa. Takie kafelki raczej nie nadają się do zastosowania jako płytki tarasowe, jednak nie można im odmówić najbardziej estetycznego wyglądu ze wszystkich dostępnych rodzajów gresu.

Gres techniczny – najbardziej wytrzymały spośród wszystkich rodzajów gresu

Jeśli zaś mowa o gresie technicznym, początkowy proces powstawania jest taki sam, jak w przypadku dwóch pozostałych – powstaje w wyniku sprasowania tzw. kamionki szlachetnej. Następnie jest wypalany w bardzo wysokiej temperaturze i nabiera dzięki temu ogromnej wytrzymałości na wszelkie uszkodzenia. Tak powstałe płytki nie są poddawane dalszej obróbce. Gres techniczny to surowa wersja dwóch poprzednich. Charakteryzuje się on bardzo niską nasiąkliwością, dzięki czemu ma wysoką odporność na wilgoć oraz na szkodliwe działania niskich temperatur. Bardzo dobrze sprawdza się w budynkach oraz na zewnątrz. Znajduje zastosowanie jako pokrycie podłóg, blatów, tarasów, schodów, parapetów. Warto pamiętać, że gres techniczny jest najmniej atrakcyjny pod względem wizualnym, ale najbardziej wytrzymałym pod względem eksploatacji. Jednak jego surowy design dla wielu może okazać się bardzo pożądaną cechą. Stosowany jest nie tylko w budownictwie prywatnym, ale także w przemysłowy, gdzie podłogi muszą być przystosowane do wysokich obciążeń, np. ciężkich sprzętów.

Gres polerowany, szkliwiony czy techniczny – co najlepiej sprawdzi się jako płytki tarasowe

Biorąc pod uwagę wszystkie cechy wyżej opisanych rodzajów gresu, zdecydowanie najlepszym wyborem na płytki tarasowe pod względem wytrzymałości będzie gres techniczny. Posłuży w niezmienionej formie przez długi czas. Jeśli surowość płytek technicznych nas nie zraża, to naprawdę warto rozważyć zastosowanie takiego rozwiązania na taras czy balkon. W drugiej kolejności można polecić gres szkliwiony. Płytki są dostępne w wersji mrozoodpornej, która została wyprodukowana z myślą o zastosowaniu ich jako płytek na zewnątrz. Oczywiście wybierając gres szkliwiony jako pokrycie posadzki tarasu, musimy wziąć pod uwagę fakt, że z czasem wierzchnia warstwa szkliwa może zacząć się nieco ścierać. Istnieją jednak preparaty impregnujące, które znacznie wydłużają żywotność płytek i powodują, że te są jeszcze bardziej odporne na zabrudzenia. Jeśli zaś mowa o gresie polerowanym, to zdecydowanie najlepiej sprawdzi się wewnątrz pomieszczeń.

Płytka na taras to produkt, na którym nie warto oszczędzać. Decydując się na wybór płytek do wykończenia naszego tarasu, zawsze pamiętajmy, że kafle muszą być mrozoodporne. To bardzo istotny parametr. Produktów dostępnych w kategorii płytek na taras jest wiele, jednak wybierzmy materiały, które zapewnią nam długą i bezproblemową eksploatację, a także dodadzą naszemu tarasowi uroku i stylu. Taras to przedłużenie domu, warto więc dopasować płytki do wnętrza oraz do ogrodu.

Artykuł powstał przy współpracy z https://klink.pl/