Gdzie szukać pracy za granicą?

Wypłata w euro, funtach czy koronach może być bardzo zachęcająca do znalezienia pracy za granicą. Oferty są różnorodne, a w części z nich nawet nie jest wymagana znajomość języka angielskiego. Co więcej, spędzenie kilku miesięcy czy lat w innym kraju to bardzo cenne doświadczenie, mogące wiele wnieść do naszego życia zawodowego i prywatnego.

Nie zawsze decyzja o wyjeździe jest jednak łatwa, a sama emigracja wiąże się też z wieloma wyrzeczeniami. Konieczność rozłąki z rodziną, odnalezienia się w innym środowisku, poradzenia sobie z różnicami kulturowymi i wreszcie przełamanie bariery językowej to dla wielu osób argumenty, aby nie wyjeżdżać. Jeśli nie należysz do tego grona, uważasz, że praca za granicą ma więcej zalet niż wad, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Czytaj dalej i dowiedz się, co musisz wiedzieć przed wyjazdem i jak znaleźć zatrudnienie poza Polską.

Praca za granicą – co trzeba wiedzieć?

Przede wszystkim przygotuj się na to, że czeka Cię kilka formalności. Dokładnie sprawdź, na jakich warunkach możesz podjąć zatrudnienie w danym państwie, jak wygląda tamtejszy rynek pracy. Koniecznie zapoznaj się z kwestiami prawnymi. Tutaj niewiedza może Cię sporo kosztować. Sprawdź, na jakich zasadach wjedziesz do obcego kraju, czy musisz mieć paszport, zezwolenie na pracę, a może wystarczy jedynie dowód osobisty. Dodatkowe ograniczenia mogą obowiązywać w związku z pandemią koronawirusa. Upewnij się zatem, czy czeka Cię kwarantanna po przyjeździe, na jakich zasadach możesz być z niej zwolniony, jakie testy są brane pod uwagę itd.

Po tego typu informacje zawsze sięgaj do zaufanych źródeł. Aktualne zasady zawsze znajdziesz na rządowych stronach (mają one w swojej nazwie człon „.gov”) – polskich i zagranicznych. To szczególnie ważne, jeśli planujesz poszukiwanie pracy w Wielkiej Brytanii ? po Brexicie zasady dotyczące pracowników co jakiś czas się zmieniają – bądź więc na bieżąco.

Chcesz wyjechać za pracą do jednego z państw Unii Europejskiej lub EFTA (Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii)? Bezpłatną pomoc, doradztwo i sprawdzone informacje uzyskasz w sieci EURES. To Europejskie Służby Zatrudnienia, które udostępniają także bazę ofert pracy w różnych krajach.

Jeśli nie szukasz dorywczej pracy za granicą bez znajomości języka, a jesteś wyspecjalizowany w jakiejś dziedzinie, zainteresuj się możliwością potwierdzenia swoich kwalifikacji. Zwłaszcza jeśli wykonujesz zawód regulowany – jesteś np. lekarzem czy nauczycielem – potwierdzenie kwalifikacji jest niezbędne.

Musisz też wiedzieć, że zgodnie z unijnym prawem obowiązuje swobodny przepływ pracowników na europejskim rynku pracy. W krajach członkowskich możesz zatem podejmować zatrudnienie bez dodatkowych zezwoleń na pracę i masz prawo do równego traktowania – Twoje warunki pracy i płacy, dostęp do szkoleń itd. nie mogą być gorsze niż obywateli państwa, do którego wyjechałeś.

Jak znaleźć pracę za granicą?

Oferty pracy za granicą pojawiają się w bardzo wielu źródłach i dobrze, jeśli dokładnie je weryfikujesz. Nie korzystaj z przypadkowych stron ogłoszeniowych. Jeśli znajdziemy propozycję np. pracy za granicą bez języka, z zakwaterowaniem i na świetnych, niewspółmiernych do zakresu i liczby obowiązków warunkach, nie licz na to, że masz ogromne szczęście, ale nim podpiszesz jakąkolwiek umowę, dokładnie sprawdź, kim jest pracodawca i na czym miałyby polegać Twoje zadania.

Opcją dla odważnych i spontanicznych jest też wyjazd w ciemno i znalezienie zatrudnienia na miejscu, np. pracy za granicą na wakacje. Jeśli szuka się w ten sposób zatrudnienia w gastronomii czy handlu w kurorcie, w którym planuje się odpoczywać i pracować, warto przygotować sobie anglojęzyczne CV, wydrukować kilka kopii i zostawić pracownikom tych miejsc. Jeśli dobrze władamy językiem obcym, możemy także przejrzeć lokalne serwisy ogłoszeniowe.

Uważajmy jednak na nieuczciwych pośredników, osoby, które proponują nam pracę w zamian za określoną sumę pieniędzy, np. skontaktowanie z pracodawcą. Podobnie należy zachować ostrożność przy wynajmowaniu pokoju lub mieszkania. Nigdy nie przelewaj pieniędzy w ciemno, nie mając całkowitej pewności, że umowa zostanie z nami podpisana, a samo mieszkanie faktycznie będzie do naszej dyspozycji na umówionych warunkach.

Także korzystając z usług pośrednictwa pracy, zweryfikuj czy dana agencja figuruje w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Warto też wiedzieć, że tego typu pośrednicy nie mają prawa pobierać od kandydatów żadnych opłat.

Bezpieczny proces rekrutacji może Ci też zapewnić portal pracy. Stroną, która działa od dawna, ma dużą bazę ofert od sprawdzonych pracodawców, jest praca.pl. Znajdziesz tu ogłoszenia o pracę za granicą bez doświadczenia i jako specjalista, pracę dorywczą i etat na dłużej… Jeśli nie wiesz jeszcze do końca, czym chcesz się zająć po wyjeździe, wystarczy przy wyszukiwaniu ofert zaznaczyć opcję: Zagranica. Osoby zainteresowane konkretną posadą mogą równie szybko wyszukać ogłoszenia, wpisując nazwę stanowiska i obok państwo lub zagraniczne miasto. Składanie swojej kandydatury jest równie proste. Po założeniu darmowego konta na portalu praca.pl dokumenty aplikacyjne prześlesz bezpośrednio do pracodawcy. Poszukiwanie pracy za granicą nie może być łatwiejsze!