Gdzie naprawdę przydaje się rozcieńczalnik?

Rozcieńczalnik i rozpuszczalnik to dwa pojęcia, które bardzo często są ze sobą mylone oraz zamiennie stosowane. Nic bardziej błędnego, gdyż rozcieńczanie nie zmienia stanu skupienia substancji, do której rozcieńczalnik zostaje dodany (zmniejsza tylko jej lepkość). Rozpuszczanie natomiast powoduje zmianę stanu skupienia środka, z którym został zmieszany. W niniejszym tekście podpowiemy, gdzie wykorzystuje się rozcieńczalniki oraz jakie są ich rodzaje.

Rozcieńczalniki to ogromna grupa produktów z zakresu chemii budowlanej. Do jednej z nich zalicza się rozpuszczalniki, które z kolei podzielić można na nitro, ftalowe, ftalowo-karbamidowe, karbamidowe, ksylenowe, lakiernicze oraz rozpuszczalniki uniwersalne, naftowe, ekstrakcyjne. Odrębną odmianą są benzyny, do których należą na przykład benzyny lakowe, ekstrakcyjne. W skład innej jeszcze grupy wchodzi terpentyna balsamiczna, nafta oświetleniowa, rozcieńczalnik chlorokauczukowy, ksylen, denatural, aceton oraz zmywacz powłok lakierowych.

Gdzie wykorzystuje się rozcieńczalniki?

Produkty chemiczne należące do grupy rozcieńczalników mają bardzo szerokie zastosowanie. Używa się ich między innymi w przemyśle farbiarskim i lakierniczym do rozcieńczania lakierów, farb i emalii. Wspaniale sprawdzają się również do mycia i czyszczenia narzędzi i urządzeń malarskich. ? Rozcieńczalniki stosuje się również do rozcieńczania olejów, żywic, kauczuku, wosku, jak również do produkcji różnych barwników. Idealnie nadają się także do czyszczenia zabrudzonych elementów po malowaniu oraz jako zmywacz do lakierów. Nafta oświetleniowa przeznaczona jest do lamp naftowych, ale także jako zmywacz oraz do zabezpieczeń antykorozyjnych. Aceton z kolei jest używany do odtłuszczania powierzchni przed malowaniem ? mówi ekspert ze sklepu chemik24.pl.

Jeszcze inne rozcieńczalniki wykorzystywane są do usuwania starych powłok lakierniczych bez uszkadzania podłoża, jako zmywacz do smarów. Rozcieńczalnik uniwersalny Pikko jest polecany do rozcieńczania wyrobów olejnych, ftalowych, chlorokauczukowych, chemoutwardzalnych, renowacyjnych. Można go wykorzystać niemal wszędzie tam, gdzie konieczne jest czyszczenie narzędzi malarskich lub powierzchni zabrudzonych lakierami, klejami, szpachlówkami, kitami i tym podobnymi. Jest również wspaniałym zmywaczem do lakierów.

Rozcieńczalniki mają bardzo szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i pracach remontowych, malarskich oraz w czyszczeniu przeróżnych powierzchni z farb, lakierów, klejów, a nawet smarów. Dobrze jest zatem przed wybraniem konkretnego rozcieńczalnika dowiedzieć się, czy będzie on odpowiedni do pracy, którą chce się wykonać.

Be the first to comment on "Gdzie naprawdę przydaje się rozcieńczalnik?"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.