Fototapety – materiały i motywy (zdjęcia)

Wybierając fototapetę do dekoracji wnętrza musimy podjąć kilka decyzji. Oprócz określenia dokładnych wymiarów fototapety musimy wybrać materiał podkładowy oraz zdjęcie, które posłuży jako baza do wydruku.

Fototapety to dekoracje, które można spotkać praktycznie w każdym wnętrzu – w mieszkaniach, w biurach, w kawiarni czy u fryzjera. Zanim zdecydujemy się zakupić fototapetę, warto zapoznać się z materiałami, na których są drukowane oraz z możliwościami wyboru motywu.

Standardowy podkład stosowany na fototapety drukowane na zamówienie to syntetyczny papier powlekany latexem. Gramatura papieru jest wysoka, wynosi 212 g/m2, co daje gwarancję trwałości fototapety, także podczas przyklejania na ścianie. Wydruki na tym papierze maja jakość fotograficzną, barwy żywe i nasycone, nie blakną, do montażu zwykłym klejem do tapet. Klasyczna fototapeta na papierze lateksowym to 75-80% wszystkich kupowanych fototapet, najtańsza ze wszystkich omawianych fototapet. Szerokość brytu 150 cm i duża gramatura powodują, że na tym papierze mogą być drukowane również plakaty. Drugi rodzaj podkładu to HP PCV Free, papier o mniejszej gramaturze wynoszącej 175 g/m2, bryty o szerokości 135 cm. Jego właściwości są podobne, ale jest łatwiejszy w użyciu. Fototapeta jest pokryta warstwą kleju, więc przed montażem wystarczy namoczyć ją w wodzie. Równie łatwo zdemontować taką fototapetę, trzeba tylko przetrzeć mokrą gąbka i po kilku minutach można ja odkleić. Trzeci rodzaj to fototapeta winylowa na flizelinie (lub fizelinie – obie nazwy można spotkać w internecie), czyli PCV na podkładzie z flizeliny. Gramatura wynosi 350 g/m2, bryty o szerokości 125 cm. Fototapeta winylowa dedykowana do dużych powierzchni, najdroższa, klejenie zwykłym klejem do tapet. Wszystkie rodzaje fototapet mogą być laminowane, czyli pokryte cienką warstwą tworzywa zabezpieczającego przed wodą lub uszkodzeniem mechanicznym.

Fototapety samoprzylepne także występują w kilku odmianach. Zwykłe naklejki, z matową lub błyszczącą powierzchnią oraz fototapety samoprzylepne z klejem po stronie wydruku. Te pierwsze służą do oklejania mebli lub sprzętów w kuchni albo innych gładkich i równych powierzchni. Są cienkie i nie nadają się na nierówne ściany. Różnica między naklejką matową a błyszczącą jest taka, że błyszczące odbijają światło i powodują powstawanie refleksów świetlnych, ale kolory sprawiają wrażenie bardziej nasyconych. Fototapety z klejem po stronie wydruku przykleja się „pod szkło”, a taki zestaw może zastąpić płytki ceramiczne. Biała folia pod spodem zabezpiecza przed prześwitami podłoża.

Wybór zdjęcia, na podstawie którego zostanie wydrukowana fototapeta lub naklejka, to nie tylko kwestia naszego gustu. Musimy pamiętać, że to dekoracja o dużych wymiarach, znacznie ingerująca w wystrój wnętrza. Trzeba ja dobierać nie tylko tematycznie, ale również kolorystycznie. Zdjęcia w bazie są pogrupowane w kategorie tematyczne, kolorystyczne albo zgodnie z przeznaczeniem, aby łatwiej było wybierać. Fototapety do kuchni mają swoje własne galerie zdjęć, wśród których dominują owoce, przyprawy, potrawy oraz specjalne motywy na fototapety klejone „pod szkło”. Montowane są tam, gdzie zazwyczaj widzimy płytki ceramiczne, więc są wąskie i długie. W kuchni możemy stosować również fototapety 3d, klejone na ścianę nie zastawioną szafkami. Efekt stosowania fototapety 3d to nie tylko dekoracja, ale również ciekawe złudzenie optyczne. Fototapety z tej kategorii dają wrażenie głębi, a pomieszczenie wydaje się większe. Podobne efekty można uzyskać stosując zdjęcia z liniami perspektywy (korytarz, aleja drze, droga, wąska uliczka) albo z tzw. perspektywa powietrzną. Są to zazwyczaj zdjęcia otwartych krajobrazów, bez pierwszego planu z odległymi obiektami.

Wybierając zdjęcia na fototapety pamiętajmy o możliwości edycji. Ustalając wymiary fototapety i wpisując je do panelu zamówienia ustalamy jednocześnie proporcje wymiarowe, na podstawie których możemy wybrać do wydruku dowolny fragment zdjęcia. Zalecana jest ostrożność przy stosowaniu tej opcji. Wybranie do wydruku zbyt małego fragmentu zdjęcia dla dużej fototapety wymaga bardzo dużego powiększenia, co może skutkować pogorszeniem jakości. Zachęcamy do eksperymentowania i prób, zwłaszcza, że efekty edycji można zobaczyć na wizualizacji.

Be the first to comment on "Fototapety – materiały i motywy (zdjęcia)"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.