Faktury elektroniczne mało popularne

W Polsce zaledwie 10 procent firm dostarcza swoim klientom faktury droga elektroniczną. W porównaniu do innych europejskich krajów, gdzie rozliczenia takie występują od 60 proc. (Dania) do 90 proc. w Anglii, jesteśmy na szarym końcu. Wytyczne Unii Europejskiej stanowią, iż e-faktura już za 3 lata ma być głównym narzędziem rozliczania w Europie.

Wysyłaniem faktur przez internet powinny być zainteresowane wszystkie firmy – jest to oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy, które trzeba wydać na znaczki, koperty czy na zwiększone zużycie papieru i tuszu do drukarek. To również, a może przede wszystkim 12 mln uratowanych drzew. Obliczono, że całkowity koszt jednej papierowej faktury to ok. 2-5 złotych (wg zasady, im więcej dokumentów generuje przedsiębiorstwo, tym koszt jednostkowy jest mniejszy), podczas gdy jej elektroniczny odpowiednik kosztuje zaledwie 5 groszy!

Dlaczego więc tak mało firm korzysta z tego niewątpliwego ułatwienia?

„Z naszego doświadczenia ze współpracy z przedsiębiorcami i księgowymi wynika, że Polacy kochają dokumenty papierowe – przez lata przyzwyczailiśmy się do nich i uważamy, że to co wydrukowane jest pewne. Tymczasem wcale tak nie jest – często zdarza się, że dokumenty giną, zostają uszkodzone czy chociażby blakną. A przecież prawo obowiązuje każdego przedsiębiorcę do przechowywania dokumentów finansowych przez okres 5 lat. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wprowadzenie elektronicznego systemu do przechowywania danych, który nie tylko zapewnia nam bezpieczeństwo, ale także ogromne oszczędności” – mówi Jacek Bartnik, dyrektor zarządzający EBI24. „Korzystanie z faktur elektronicznych to przede wszystkim wygoda – dokumenty dostępne są dla nas 24h na dobę, z każdego miejsca i urządzenia gdzie możemy korzystać z sieci. Jest to ogromne ułatwienie, które pozwala oszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze, eliminując niepotrzebny problem jakim jest drukowanie, wyszukiwanie i przechowywanie tradycyjnych faktur.” – dodaje Jacek Bartnik.

Przepisy, które w swym założeniu mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorstw w sferze księgowej wprowadzono na początku 2013 r wraz z nowelizacją ustawy VAT. W tym samym roku zniesiony został także wymóg podpisywania faktur tzw. podpisem elektronicznym. Od tego czasu wystarczy ustna zgoda na otrzymanie dokumentu w formie elektronicznej i to cała procedura, która jednakże nie upowszechnia się w Polsce tak szybko, jak zakładali pomysłodawcy.

O EBI24:

EBI24 to internetowa platforma wygodnego archiwizowania i katalogowania dokumentów elektronicznych, a także przesyłania ich między Przedsiębiorcami. System pozwala także na tworzenie i zarządzenie fakturami. Narzędzie ma za zadanie ułatwić zarządzanie finansami w firmie i usprawnić proces wymiany dokumentów. Dostęp do platformy możliwy jest za pomocą przeglądarki internetowej lub wygodnej aplikacji mobilnej.

http://www.ebi24.pl/

Be the first to comment on "Faktury elektroniczne mało popularne"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.