E-PIT-y dla firm – poznaj 5 najważniejszych zalet

Od kiedy w 2008 roku wprowadzono możliwość składania deklaracji podatkowych przez internet, popularność tej usługi stale rośnie. Opcja ta okazuje się szczególnie atrakcyjna dla firm i instytucji, które prowadzą centralną rachunkowość. Z czego właściwie wynika popularność, jaką cieszą się E-PIT-y i jakie są ich największe zalety?

Prostota

Wypełnienie PIT-a na elektronicznym formularzu jest po prostu znacznie prostsze niż zrobienie tego na papierze. Program do składania deklaracji prowadzi nas przez wszystkie kroki dzięki czemu nawet jeśli nie mamy doświadczania z tego typu dokumentami składając E-PIT-a będziemy w stanie rozliczyć się poprawnie i bez stresu. Program część wyliczeń przeprowadza automatycznie – nasze zadanie będzie się właściwie sprowadzało do prawidłowego wprowadzenia zgodnych z prawdą danych.

Szybkość

Wypełnienie E-PIT-a jest też znacznie szybsze niż w przypadku formularza papierowego. To również wynika w dużej mierze ze zautomatyzowania części obliczeń oraz z tego, że program służący do wypełnienia deklaracji prowadzi nas niejako za rękę, dzięki czemu nie pogubimy się w formularzu i stracimy znacznie mniej czasu na zastanawianie się nad tym jak prawidłowo wypełnić daną rubrykę.

Wygoda

Kolejną zaletą, jaką cechują się E-PIT-y, jest wygoda – rozliczenia wraz z wysyłką formularza dokonujemy nie ruszając się sprzed komputera, nie musimy w tym celu udawać się fizycznie na pocztę. Co więcej jeśli nawet popełnimy w danej rubryce błąd, nie będziemy musieli wypełniać deklaracji od nowa – wystarczy powrót do danego kroku i skorygowanie zawartości rubryki. Wypełnienie E-PIT-a przebiega więc znacznie sprawniej niż deklaracji papierowej.

Przyśpieszenie procesu rozliczeniowego

Informatyzacja procesu rozliczania deklaracji podatkowych pozwala między innymi na znacznie szybsze przetwarzanie danych. Przyśpiesza to cały proces nie tylko z punktu widzenia jednostki administracyjnej, ale również samego podatnika który znacznie szybciej może otrzymać zwrot nadpłaconego podatku lub informację o błędzie popełnionym podczas wypełniania deklaracji. W przypadku deklaracji składanych tradycyjnie dokument zanim zostanie rozliczony musi w międzyczasie fizycznie pokonać drogę pomiędzy administracją regionalną a centralną co zdecydowanie wydłuża czas oczekiwania na rozliczenie.

Ograniczenie wydatków administracyjnych państwa

Ostatnia zaleta jest istotna głównie z punktu widzenia administracji państwowej – zbieranie i przetwarzanie danych elektronicznych jest po prostu znacznie tańsze i mniej pracochłonne niż tradycyjna biurokracja oparta na papierowych dokumentach. W Polsce mamy do czynienia z bardzo rozrośniętym aparatem urzędniczym, zautomatyzowanie niektórych czynności administracyjnych i zdjęcie z urzędników niektórych obowiązków może częściowo zapobiec dalszemu rozrastaniu się tego aparatu, za które koniec końców zapłacić musielibyśmy wszyscy, właśnie poprzez podatki.

Jeśli prowadzisz firmę, wprowadzenie E-PITów może zdecydowanie ułatwić Ci pracę.

Share and Enjoy:
  • Facebook
  • Poleć
  • Wykop
  • Śledzik
  • Twitter

Be the first to comment on "E-PIT-y dla firm – poznaj 5 najważniejszych zalet"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.