Dom przyjazny dla alergika

Duża część społeczeństwa boryka się z rozmaitymi alergiami, szczególnie uciążliwe okazują się natomiast alergie na pyłki i roztocza. Aby ulżyć alergikom, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie, sprzątanie oraz jakość powietrza w mieszkaniu. Jak dbać o dom, aby zapewnić alergikom bezpieczeństwo i ułatwić im codzienne życie?

Jak urządzić dom dla alergika?

Głównym wrogiem każdego alergika we wnętrzach jest kurz, w którym kryją się roztocza. Dlatego też powinniśmy zadbać, aby w jak najmniejszym stopniu gromadził się on w mieszkaniu. Kurz osadza się przede wszystkim na tekstyliach, więc w miarę możliwości postarajmy się się z nich zrezygnować. Zasłony i firany możemy zastąpić roletami z tworzyw sztucznych, a drewniana podłoga będzie się równie pięknie prezentowała bez dywanu. Ważny jest również materiał, z jakiego wykonane zostały meble, np. kanapy i fotele – najlepiej sprawdzają się przedmioty obite skórą lub winylem, ale możemy zdecydować się także na tapicerowany wypoczynek, jeśli będziemy używać pokrowców, które regularnie będziemy prali.

Ogromnym wrogiem alergików będą też rozmaite bibeloty poustawiane na półkach, które bardzo skutecznie gromadzą kurz, a ich skuteczne wyczyszczenie jest trudne. Nie inaczej jest z regałami z książkami. Dlatego też najlepiej zrezygnować ze zbędnych dodatków, a książki poukrywać za szklanymi drzwiczkami. Dzięki temu nie tylko ograniczysz ryzyko zakurzenia przedmiotów, ale też zyskasz nowoczesny, minimalistyczny wystrój mieszkania.

Jak sprzątać dom, w którym mieszka alergik?

Kluczowe dla alergików będzie także odpowiednie sprzątanie wnętrz. Tutaj pomocne okażą się ściereczki z mikrofibry, które skutecznie zbierają kurz z półek czy mebli. Do sprzątania wykładzin możemy natomiast zastosować odkurzacz wodny lub taki, który wyposażony jest w filtry zatrzymujące roztocza. Odkurzać należy codziennie, jeśli postanowiliśmy zostawić dywany w mieszkaniu. Do czyszczenia podłóg, powierzchni szklanych czy kafelków najlepiej sprawdzą się natomiast urządzenia parowe – bezprzewodowe i wygodne w użyciu mopy parowe nie ograniczają Cię kablem, dlatego możemy nimi wysprzątać całe mieszkanie. Ważne jest również częste pranie pościeli i ręczników, najlepiej w wysokiej temperaturze – wybierając je, zadbajmy zatem, aby ich materiał był przystosowany do takiego prania. Do sprzątania mieszkania w miarę możliwości nie używajmy też środków czystości zawierających amoniak, chlor czy rozpuszczalniki organiczne.

Jak dbać o jakość powietrza?

Nawilżanie powietrza nie jest najlepszym pomysłem w przypadku mieszkania alergika – to właśnie wysoka wilgotność jest ulubionym środowiskiem do życia dla roztoczy. Nie przesadzajmy jednak w drugą stronę – niezdrowe jest także życie w mieszkaniu, w którym wilgotność jest zbyt niska, dlatego postarajmy się utrzymać jej wartość w okolicach 40-45%. Należy natomiast często wietrzyć pomieszczenia i dbać o to, aby ich nie przegrzewać zimą. Ważne jest również odpowiednie odkurzanie grzejników – kurz będzie się unosił wraz z ciepłym powietrzem, kiedy uruchomimy grzejnik, a roztocza będą mogły roznieść się po całym domu.

Be the first to comment on "Dom przyjazny dla alergika"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.