Dlaczego warto wykonać testy PAPP-A?

Ciąża i przyjście na świat potomka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety oraz całej rodziny. Warto dołożyć wszelkich starań, aby już w trakcie ciąży zadbać o zdrowie i rozwój dziecka, wykonując odpowiednie badania diagnostyczne. Jednym z nich są testy PAPP-A, coraz częściej wykonywane w wielu gabinetach w Warszawie. Dlaczego warto je wykonać?

Ciąża i przyjście na świat potomka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety oraz całej rodziny. Warto dołożyć wszelkich starań, aby już w trakcie ciąży zadbać o zdrowie i rozwój dziecka, wykonując odpowiednie badania diagnostyczne. Jednym z nich są testy PAPP-A, coraz częściej wykonywane w wielu gabinetach w Warszawie. Dlaczego warto je wykonać?

Po co wykonuje się testy PAPP-A?

Testy PAPP-A należą do grupy nieinwazyjnych badań prenatalnych, zalecanych do wykonania pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Testy tego rodzaju wykonuje się w kierunku wykrywania wad genetycznych płodu, ze szczególnym uwzględnieniem zespołu Downa, Edwardsa oraz Patau. Testy PAPP-A, przede wszystkim jeśli porówna się je z innymi nieinwazyjnymi badaniami w okresie prenatalnym, cechuje bardzo dużo dokładność pomiaru. Szacuje się, że pozwalają na wykrycie aż 9 na 10 zaburzeń genetycznych w przypadku badanych płodów, co plasuje je w czołówce najskuteczniejszych badań.

Co badamy podczas testów?

Podczas testów PAPP-A wykonuje się klasyczne badanie ultrasonograficzne, które pozwala sprawdzić rozwój płodu, prawidłowość jego budowy anatomicznej oraz oznaczyć niektóre markery wykorzystywane w diagnozowaniu wad wrodzonych. Dzięki USG lekarz może ocenić przede wszystkim warstwę płynów występujących w obrębie przezierności karkowej płodu, czyli części tkanki podskórne występującej na szyi dziecka, która jest bardzo ważnym markerem pozwalającym wykrywać zaburzenia genetyczne. Podczas testów genetycznych pobiera się także krew matki w celu jej badania pod kątem występowania ciążowego białka osoczowego PAPP-A oraz hormonu beta ? HCG. Połączenie wyników tych dwóch badań pozwala z bardzo dużym prawdopodobieństwem ocenić, czy dziecko jest narażone na zaburzenia genetyczne. W przypadku istnienia podejrzenia występowania wad wrodzonych, lekarz najczęściej zaleca wykonanie kolejnych badań mających na celu bardziej precyzyjne określenie, jakie jest ryzyko występowania zaburzeń. Do badań tego typu należy między innymi amniopunkcji.

Jak interpretować wyniki testów PAPP-A?

Wynik testów PAPP-A dla większości osób bez wykształcenia medycznego nie jest czytelny, warto więc poznać podstawowe zasady ich interpretacji. W przypadku ciąż, w których płód zagrożony jest występowaniem zespołu Downa, odnotowuje się podwyższony poziom hormonu beta-HCG w krwi matki oraz większą przezierność karkową płodu. W przypadku dzieci z zespołem Edwardsa oraz Patau mamy do czynienia z mniejszym niż normalnie stężeniem białek PAPP-A i hormonu beta-HCG, ale z podwyższoną przeziernością karkową płodu. Za pozytywny wynik testu uznaje się sytuację, w której ryzyko wystąpienia zaburzeń genetycznych wynosi 1:300. Uznaje się, że wynik 1:200 oznacza ryzyko wyższe, a 1:600 oznacza niższy poziom ryzyka. Przykładowo ryzyko na poziomie 1: 300 można interpretować tak, że na 300 kobiet, u których wykryto taki sam wynik markerów, u jednej stwierdzony występowanie zespołu Downa u dziecka, natomiast w pozostałych 299 przypadkach okazało się, że dziecko było zdrowe.

Testy PAPP-A stanowią ważny element diagnostyki w okresie prenatalnym i są coraz częściej wykonywane w gabinetach ginekologicznych w Warszawie. Ciężarne, które chciałyby wykonać tego typu test, mogą zgłosić się między innymi do Specjalistycznego Centrum Medycznego ADAD.

Be the first to comment on "Dlaczego warto wykonać testy PAPP-A?"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.