Czy wypożyczane samochody są objęte opieką Assistance?

Aby samochód został dopuszczony do ruchu drogowego, każdy jego właściciel musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. W momencie kolizji z tego ubezpieczenia są pokrywane koszty naprawy uszkodzonego auta. Ochrona OC dotyczy zarówno uszkodzonego mienia, jak i osób, które na skutek zdarzenia doznały uszczerbku na zdrowiu. Brak aktualnej polisy wiąże się z przykrymi, dużymi konsekwencjami. Oprócz tego prawo drogowe przewiduje również szereg dobrowolnych ubezpieczeń, m.in. Autocasco czy Assistance, z czego to ostatnie jest nierzadko pomijane przy wykupie polisy przez posiadaczy aut. Co obejmuje opieka Assistance i czy jest również dostępna podczas wynajmu aut?

Czym jest ubezpieczenie Assistance?

Assistance to dobrowolne ubezpieczenie, które zapewnia określony rodzaj pomocy serwisowej, medycznej i informacyjnej. Ubezpieczenie dotyczy nie tylko transportu samochodowego, ale może obejmować również sprawy zdrowotne (np. domowa wizyta lekarska), turystyczna (opieka lekarska za granicą, pomoc w przypadku zagubionego bagażu), bankowe czy domowe. W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym zakres ochrony może być inny, a zostaje określony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W zakresie transportu drogowego ubezpieczenie assistance zapewnia zazwyczaj w miarę możliwości szybką pomoc drogową w razie problemów z pojazdem lub szkody komunikacyjnej, holowanie do stacji obsługi w przypadku poważniejszych awarii, możliwość wynajmu auta zastępczego. Warto pamiętać, że udzielona pomoc w ramach opieki Assistance nie powoduje wzrostu składek za ubezpieczenie OC i AC.

Jakie ubezpieczenia wykupują wypożyczalnie?

Problemy z samochodem mogą dotknąć każdego kierowcy i często zdarza się to w chwili, gdy zupełnie nie jest na to przygotowany, a spieszy się np. na ważne spotkanie biznesowe. W eleganckim stroju nie ma się ochoty zmieniać koła czy majstrować pod maską samochodu. Wtedy nieoceniona jest pomoc Assistance, która powstała właśnie po to, by zapewnić podróżującym komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Większość towarzystw ubezpieczeniowych przy ubezpieczaniu samochodu proponuje ochronę Assistance w pakiecie dodatkowym. A jak to jest w przypadku wynajmu aut?

Każda wypożyczalnia samochodów jest zobowiązana wykupić polisę OC dla swoich aut, a ponieważ zazwyczaj są to pojazdy nowe lub kilkuletnie, wykupują również ubezpieczenie AC, z którego korzysta później najemca pojazdu. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie AC nie jest zabezpieczeniem na każdą okazję, w zapisie umowy zawsze wymienione są okoliczności i zdarzenia, które zwalniają ubezpieczyciela od odpowiedzialności. Warto takie ograniczenia sprawdzić w ogólnych warunkach umowy, przed wypożyczeniem auta.

Oprócz tego wypożyczalnie samochodów oferują pakiety ubezpieczeń dodatkowo zabezpieczające kierowcę, które ograniczają odpowiedzialność kierowcy w przypadku spowodowania kolizji do wysokości zależnej od warunków umowy i segmentu oraz wyposażenia pojazdu. Oferują także ubezpieczenie NNW, a dodatkowo wynajmujący może wykupić wspomnianą wcześniej opiekę Assistance. Tak jest w większości wypożyczalni, aczkolwiek nie jest to regułą.

Jak tłumaczy doradca klienta z wypożyczalni samochodów Abacus Car Rental: „Wszystkie nasze pojazdy objęte są ubezpieczeniem OC oraz AC. Polisa każdego auta obejmuje również Assistance, co wyróżnia naszą firmę na tle innych wypożyczalni. Jedynym kosztem dodatkowym, jaki może ponieść dobrowolnie najemca w celu obniżenia swojej odpowiedzialności, jest zniesienie udziału własnego w szkodzie z AC”.

Oprócz wymienionych wyżej rodzajów ubezpieczeń, coraz częściej wypożyczalnie pojazdów rozszerzają swój zakres współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi, oferując swoim najemcom szersze pakiety ochronne. Warto jednak przed wypożyczeniem auta dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzą dobrowolne, dodatkowe polisy ubezpieczeniowe.

Share and Enjoy:
  • Facebook
  • Poleć
  • Wykop
  • Śledzik
  • Twitter