BIM – analiza opłacalności inwestycji

Modelowanie informacji o budynku czyli BIM, to technologia pozwalająca zobaczyć realne odzwierciedlenie budynku, jaki ma powstać. W ten sposób dochodzi również do zdecydowanie łatwiejszego przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi osobami, które pracują nad danym projektem. BIM to miejsce na bardzo szczegółowe informacje, w dużej ich liczbie.

Tej samej ilości nie da się zmieścić w tradycyjnym projekcie i rysunkach 2D. Z tego względu bardzo często końcowe realizacje nie odpowiadają w 100% projektom tworzonym metodami tradycyjnymi, a poprawki są niemożliwe do wprowadzenia bądź też bardzo kosztowne. Do tego przekraczany jest często termin realizacji, jak i dochodzi do dużych strat materiałów. Dokumentacja techniczna nie jest nadto wystarczającą dla procesu wykonawczego. W przeciwieństwie do technologii BIM, która pozwala na wprowadzanie poprawek praktycznie na każdym etapie. Końcowy projekt można porównać z planowaną inwestycją, jak i już tą wykonaną i znaleźć rozbieżności bez żmudnego przekopywania się przez rysunki 2D. Ponadto elementom nadawane są ściśle określone parametry. Przy zmianie jednego z nich automatycznie zmienia się cała reszta. Także zestawienia ilościowe czy też dane materiałowe. Dzięki temu od razu widoczne są zmiany w całym projekcie, można porównać odmienne rozwiązania. BIM daje szansę na dogłębną analizę oraz ocenę opłacalności inwestycji. Kolejno ocenę ergonomii i funkcjonalności poszczególnych instalacji i rozwiązań, które mają zagościć finalnie w danym budynku.

Praca z tą technologią staje się zdecydowanie bardziej efektywną. Jest szybciej, sprawniej, z zachowaniem pożądanej jakości, a jednocześnie z możliwością obniżenia kosztów inwestycji nawet o 8%. Co ważne, można postawić na określenie dokładnej ilości materiałów, jakie będą niezbędne do użycia, wykluczając w ten sposób marnotrawienie ich, jak w przypadku tradycyjnych metod manualnych wykonywania pomiarów i dokonywania obliczeń. Kosztorysowanie i harmonogramy można powierzyć jednej osobie, mając następne pole do manewru względem szukania oszczędności.

Finalnie technologia BIM daje o wiele więcej korzyści niż jest ich widocznych na pierwszy rzut oka. Co więcej, sprawdza się nie tylko podczas tworzenia projektów zupełnie nowych inwestycji, ale także wtedy, gdy w grę wchodzi przebudowa bądź rozbudowa już istniejących obiektów. Usprawnienie komunikacji pomiędzy wszystkimi osobami pracującymi nad powstaniem danego obiektu, także pozwala przyspieszyć ostateczną realizację, nie umniejszając jej jakości.

Share and Enjoy:
  • Facebook
  • Poleć
  • Wykop
  • Śledzik
  • Twitter

Be the first to comment on "BIM – analiza opłacalności inwestycji"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.