Adwokat – przewodnik w labiryncie biurokracji

Mało komu w dzisiejszych czasach udaje się przejść przez czmychający na nas zewsząd gąszcz przepisów i regulacji, nie wpaść w żaden kruczek prawny i dochować odpowiedniej formy czynności prawnej.

Niestety, realia współczesnego państwa prezentują się bardzo biurokratycznie. Polska nie pozostaje w tyle za pozostałymi europejskimi krajami z tempem ustawodawstwa, a przecież do naszych własnych regulacji dochodzą także te unijne czy wynikające z innych umów międzynarodowych. Nic dziwnego, że prawie każdy obywatel w końcu zmuszony jest szukać porad prawnych, a gdzie je znaleźć, jeśli nie u adwokata?

Kancelarie adwokackie to prywatne przedsiębiorstwa zajmujące się reprezentowaniem i doradzaniem klientom, nie tylko w sprawach sądowych, ale we wszystkich kwestiach prawnych, na które mogą oni natrafić. Opis ten jest podobny do kwalifikacji radców prawnych, jednak ci mają odrobinę inny profil działalności. Choć radcowie mają prawo reprezentować strony w sądzie, z reguły jest to jednak domena adwokatów, zaś kancelarie radcowskie zajmują się raczej współpracą i obsługą prawną przedsiębiorstw. Nie można mylić tych dwóch zawodów z funkcją prokuratora, zajmującego się ustalaniem podejrzanego i oskarżaniem go na gruncie prawa karnego, czy notariusza. Przedstawiciele tej funkcji przygotowują i potwierdzają sporządzenie rożnego rodzaju umów czy jednostronnych oświadczeń woli jak np. testament. Chociaż również uznawani za „prawników”, żaden prokurator czy notariusz nie może reprezentować nas w sądzie.

W istocie, to często kwestie związane z pracą wyżej wymienionych są powodem, dla którego zmuszeni jesteśmy szukać porad prawnych. Nieprawidłowo sporządzony akt notarialny, niejasny testament czy po prostu oskarżenie o popełnienie przestępstwa to te sytuacje, w których lepiej nie liczyć tylko na własną wiedzę. Zamiast tego można udać się po fachową pomoc do kancelarii adwokackiej. Chociaż powszechne przekonanie straszy wysokimi stawkami, wysoka konkurencja na rynku zmusza prawników do racjonalizacji opłat. Ustawa przewiduje również instytucję nieodpłatnych porad prawnych m.in. dla seniorów, młodzieży czy ze względu na niski dochód. A profesjonalne wsparcie często pozwoli uniknąć skutków zaniedbań czy zwykłych pomyłek lub np. kosztów prowadzenia procesu.

Be the first to comment on "Adwokat – przewodnik w labiryncie biurokracji"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.